Badania pokazują: osoby wciąż publikujące selfie z treningów, mogą mieć problemy natury psychologicznej

Znasz ten typ? Nie przegapi żadnej okazji, by powiadomić cały świat, że właśnie ćwiczy. Jest fit i ty też musisz o tym wiedzieć. Ostatnie badania dowodzą, że skłonność do publikowania licznych selfie dokumentujących aktywność fizyczną wskazuje na pewien rys osobowości...

Badanie przeprowadzone przez Brunel University wykazało, że osoby które nieustannie publikują na portalach społecznościowych zdjęcia pokazujące, jak ćwiczą: z fitness clubów czy siłowni, są napędzani narcyzmem. Czują potrzebę zamieszczania różnych treści o sobie w nadziei na zdobycie „like’ów” i komentarzy, które połechtają ich ego.
W badaniu mierzono cechy osobowości, takie jak ekstrawersja, neurotyzm, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.

Posty ćwiczących najbardziej lubiane na Facebooku

Naukowcy przebadali użytkowników Facebooka i zaobserwowali, że to właśnie fit posty osób ćwiczących, a nie inne, zbierają najwięcej „like’ów” - przez co mogą dostarczać większą ilość uwagi, jakiej osoby narcystyczne pragną.

Osoby narcystyczne poza zdjęciami z treningów publikują także więcej statusów dotyczących diety i zwyczajów żywieniowych, co jak twierdzą naukowcy, sugeruje, że używają Facebooka, aby demonstrować, ile wysiłku włożyli w dbanie o swój wygląd zewnętrzny.

Narcyz, czyli kto?

Osoba o osobowości narcystycznej wierzy w swoją wyjątkowość. Lubi prezentować innym swoje osiągnięcia, chwalić się wiedzą czy innymi atutami. W pierwszym kontakcie często imponuje. Niestety, gdyby chcieć poznać narcyza bliżej, zobaczyć, jaki jest pod warstewką wymuskanej autoprezencji, okazuje się, że to niemożliwe. Osobowość narcystyczna zazwyczaj wierzy, że opakowanie i doskonałość to to, co liczy się najbardziej, nie potrafi zejść „głębiej”. Najczęściej nie liczy się z niczym innym: ani z potrzebami ludzi wokół, ani ze swoim własnym złaknionym prawdziwości wnętrzem.

Narcyzi nauczyli się w przeszłości, że są najlepsi, idealni, perfekcyjni, przez co stracili kontakt z tym, co w nich nieidealne, nieperfekcyjne. Z tego względu też trudno im wchodzić w prawdziwe relacje z innymi. Gdy zobaczą nieperfekcyjną stronę drugiej osoby, uciekają gdzie pieprz rośnie, przekonani, że to ktoś ich „niegodny”. Choć narcyzom często dobrze z ich narcyzmem, odcina on ich od tego, co prawdziwe.

Twoją tablicę zapełnia partner i związek? Możesz mieć niską samoocenę

Naukowcy z Brunel University wzięli pod lupę jednak nie tylko narcyzów. Do czego jeszcze doszli? Otóż, użytkownicy Facebooka, którzy umieszczają niezliczoną liczbę postów dotyczących swojego partnera czy partnerki, mają niższą samoocenę. Osoby, które publikują posty dotyczące dzieci, są zaś zdaniem badaczy zazwyczaj bardziej sumienne. Sumienność to cecha osób wytrwałych i zorganizowanych.

Zobacz także: