Zumba – żywiołowa fuzja tańca i fitnessu

Zumba to połączenie tańca z aerobikiem. Polega na wykonywaniu do muzyki prostych układów tanecznych, w które wplecione są ćwiczenia gimnastyczne. Zumba wyrabia kondycję, modeluje sylwetkę i poprawia samopoczucie, ale jest to przede wszystkim świetna zabawa. Na zajęciach uczestnicy czują się niemal jak na imprezie, mimo iż korzyści zdrowotne często przewyższają inne formy ćwiczeń!

Zumba – co to jest i dla kogo?


Zumba to zajęcia taneczno-ruchowe, inspirowane rytmami latynoamerykańskimi, które swój międzynarodowy sukces zawdzięczają prostocie i atmosferze zabawy. Do zajęć organizowanych w klubach fitness dołączyć może każdy, niezależnie od wieku, kondycji i sprawności fizycznej, czy doświadczenia w tańcu, ponieważ intensywność treningu można dostosować do indywidualnych predyspozycji i potrzeb.

Dołącz do nas na Facebooku!


Innowacyjna formuła Zumby polega na tym, że na zajęciach instruktor nie tłumaczy kroków – uczestnicy od razu naśladują prowadzącego, co zapewnia przyjemność z zajęć od ich samego początku do końca. W nadążaniu nawet za nieznaną dotychczas choreografią pomaga fakt, iż elementy układów powtarzają się razem z powtórzeniami ścieżki muzycznej do refrenu i zwrotek w utworach. Dzięki temu uczestnicy intuicyjnie wiedzą, jaki schemat ruchów będzie dalej. Każda piosenka ma przypisaną do siebie choreografię stworzoną przez Zumba Instructor Network lub autorską choreografię instruktora.
W Zumbie nie ocenia się, czy układ jest wykonywany źle lub dobrze, najważniejsze jest to, by być sobą i czuć się komfortowo.


Zumba - kluczowe założenia


Wyjątkowość Zumby opiera się na czterech głównych założeniach:

  • Świetna zabawa – zajęcia z Zumby to zakamuflowana gimnastyka. Uczestnikom kojarzy się z ekscytującą rozrywką, a nie z mozolnymi powtórzeniami ćwiczeń. Pasjonaci nie mogą doczekać się kolejnego treningu!
  • Oryginalność – kroki, ruchy i odczucia są niespotykane w innych rodzajach fitnessu.
  • Łatwość – choreografia w Zumbie powinna być prosta, pozwalająca skupić się na ekspresji w tańcu, a nie na skomplikowanych krokach. Jest przeznaczona dla każdego – bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej.
  • Efektywność – Zumba to program oparty na treningu cardio, poprawia sprawność fizyczną i modeluje sylwetkę.

Niezmiernie ważnym elementem w Zumbie jest muzyka, która porywa uczestników do ruchu, pozwala się odstresować i całkowicie zapomnieć o świecie zewnętrznym. Ogromna różnorodność rytmów, rodzajów i stylów muzyki zapewnia ciągły rozwój Zumby, eliminując nudę.
Początkowo zajęcia Zumby odbywały się tylko do rytmów latynoskich, królowały przede wszystkim merengue, salsa, cumbia i reggaeton. Instruktorzy szybko zaczęli wprowadzać jednak do swojego repertuaru także aktualne i ponadczasowe międzynarodowe hity muzyczne, porywające do ruchu i tańca, dodając przy tym do choreografii elementy rock'n'rolla czy hip-hopu.


Odmiany Zumby


Choć założenia Zumby pozostają niezmienione, z czasem powstało kilka jej odmian, zapewniając różnorodność i odpowiadając na oczekiwania ćwiczących.
Zumba Basic to podstawowa technika Zumby, w czasie której nie używa się dodatkowych sprzętów i rekwizytów. Zajęcia prowadzone są z dość wysoką intensywnością, ale przeznaczone dla szerokiego grona amatorów fitnessu.
Zumba Toning to trening nastawiony na modelowanie sylwetki oraz rzeźbienie mięśni całego ciała. Układy wykonuje się przy użyciu specjalnych ciężarków lub hantli, które wspomagają ćwiczenia wytrzymałościowe. Ta odmiana przeznaczona jest dla osób zaawansowanych, z dobrą kondycją.
Zumba Gold to zajęcia dedykowane osobom starszym lub o obniżonej sprawności fizycznej, spowodowanej nadwagą lub problemami z kręgosłupem i stawami. Kroki są nieco łatwiejsze, niż w podstawowej technice Zumby, a układy mniej intensywne.
Zumba Kids to zajęcia dla dzieci, z dostosowaną do nich muzyką i układami.
Zumba Aqua to zajęcia taneczne w wodzie. Skierowane są przede wszystkim do osób przechodzących rehabilitację lub mających problemy z kręgosłupem lub stawami. Ryzyko kontuzji jest tu zminimalizowane, a pokonywanie oporu wody pomaga spalić mnóstwo kalorii.


Korzyści z Zumby – nie tylko dla ciała


Ten dynamiczny i radosny trening interwałowy jest świetny dla urody, zdrowia i dobrego samopoczucia. Naprzemienne wolniejsze i szybsze rytmy sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej. Tańcząc Zumbę wyrabiamy kondycję, modelujemy sylwetkę, odstresowujemy się i nabieramy pewności siebie. Przy okazji poznajemy też podstawowe kroki i elementy tańca (salsy, bachaty, samby, mambo, cha-chy czy merengue), które z powodzeniem możemy wykorzystać na imprezach.
Zumba to ćwiczenia aerobowe, a zatem skutecznie pomagają w utracie zbędnych kilogramów. Godzina treningu pozwala spalić nawet 450-600 kcal, dzięki Zumbie poprawia się gospodarka hormonalna organizmu i przyspiesza metabolizm. Tak jak inne ćwiczenia cardio, Zumba pomaga zapobiec chorobom układu krążenia, obniża poziom stresu, dotlenia.
Energiczne ruchy zaczerpnięte ze zmysłowych tańców latynoamerykańskich intensywnie kształtują i wzmacniają mięśnie, które często zaniedbuje się podczas treningu na siłowni, np. partie odpowiadające za prawidłową postawę i wzmocnienie kręgosłupa. W układy Zumby zaangażowane jest całe ciało – intensywnie pracują uda, pośladki, ramiona i brzuch. Regularne treningi pozwalają wkrótce ćwiczyć dłużej i intensywniej, a przez to łatwiej też zacząć uprawianie innych sportów, które do tej pory wydawały się zbyt wymagające.
Układy łączące elementy taneczne i fitnessowe zwiększają świadomość ciała i koordynację ruchową. Ma to wpływ na postrzeganie samego siebie, zaczynamy się sobie coraz bardziej podobać i czujemy pewniej w relacjach z innymi ludźmi.
Godzina treningu mija niespostrzeżenie – różnorodność i dynamika muzyki i układów nie pozwala się nudzić. Pełne zaangażowanie i koncentracja na krokach i wczuciu się w muzykę pochłania nie tylko ciało, ale też umysł, dlatego jest źródłem głębokiego relaksu, a także wyzwala ogromne pokłady pozytywnej energii!


Zumba - jak to się zaczęło


Zumba powstała w Ameryce Południowej przez przypadek. W połowie lat 90. XX wieku pewien Kolumbijczyk – Alberto „Beto" Perez, zawodowy tancerz i choreograf, a także entuzjastyczny instruktor fitnessu, zapomniał przynieść na zajęcia płyty z muzyką do aerobiku. Nie chcąc zawieść grupy, przyniósł z samochodu płyty ze swoją ulubioną muzyką latynoamerykańską i rozpoczął improwizację. Spontanicznie wymyślał do kolejnych utworów proste choreografie, łączące elementy tańców latino oraz standardowego aerobiku, zachęcając grupę do naśladowania jego ruchów. Efekt przewyższył najśmielsze oczekiwania nie tylko autora, ale przede wszystkim uczestników zajęć! Dalsza historia to spełnienie amerykańskiego snu o sukcesie – nowatorskie zajęcia Alberto Pereza osiągnęły niezwykłą sławę, aż wreszcie przekroczyły granice Kolumbii, rozpowszechniając się w kilkudziesięciu krajach na świecie, a w 2006 roku dotarły także do Polski.
Zajęcia Zumby są prowadzone w klubach fitness, w wielu miastach Polski, są również szkolenia dla instruktorów, które cieszą się dużą popularnością. Organizowane są także „maratony" Zumby, często na świeżym powietrzu: w parku czy na plaży. Na takich imprezach trening i zabawa trwają niemal bez przerwy nawet 3-4 godziny.
Mówi się, że Zumba uzależnia, ale to nałóg w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Rozrywka, jaką dostarcza Zumba, dodaje motywacji i gwarantuje systematyczność treningu. Zumba szybko zyskała uznanie na świecie i stała się niemal stylem życia. Od kilku lat wydawany jest magazyn o Zumbie Z-life, sprzedawane są płyty ze specjalną muzyką oraz powstała specjalna kolekcja ubrań z logiem Zumba.

Więcej o: