Aloes - lekarstwo i kosmetyk prosto z domowego parapetu

Ta niepozorna i niczym nie wyróżniająca się roślina ma niecodzienne właściwości. Doskonale sprawdza się w roli kosmetyku jak i środka łagodzącego problemy z układem pokarmowym. Można ją wykorzystać także do produkcji domowej nalewki. Do czego i kiedy można jeszcze skorzystać z nieprzeciętnych właściwości aloesu?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nie wymaga specjalnego traktowania. Jako sukulent potrzebuje jedynie dużo światła oraz podlania raz na tydzień. Tym niewielkim nakładem sił i pracy można zyskać naturalny i bardzo skuteczny lek na różnego typu dolegliwości. Mimo że może działać na wielu polach, konieczny jest umiar i rozsądek. Co trzeba o nim wiedzieć za nim postanowimy po niego sięgnąć?

Aloes dla dobrego trawienia

Aloes zawiera spore ilości antrachinony, czyli silnego środka na przeczyszczenie. Stosowanie tego rodzaju preparatów zbyt długo lub w nieprawidłowy sposób może przynieść więcej kłopotów niż korzyści i całkowicie "rozregulować" pracę układu trawiennego. Dlatego też jeśli problemy z zaparciami bardzo często nawracają bezpieczniej jest sięgnąć po łagodniejszy środek.

Nie znaczy to jednak, że każdy, kto boryka się z chorobami układu pokarmowego musi z niego zrezygnować. Właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwbólowe pomagają złagodzić dolegliwości typowe dla choroby wrzodowej , zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. Używanie aloesu zaleca się osobom cierpiącym z powodu owrzodzeń, ale tylko tych niewielkich, jelita grubego. Zawarte w roślinie substancje poprawiają stan błon śluzowych jelit, zwiększają ilość wydzielanego soku żołądkowego, tym samym przyspieszając trawienie. Skutecznie łagodzi skurcze jelit, pomaga w bólach brzucha oraz wzdęciach.

Dla zdrowej skóry (i nie tylko)

Aloes to także jeden ze składnik kosmetyków. Doskonale radzi sobie z podrażnieniami, ranami czy oparzeniami, ale tylko powierzchniowymi. W przypadku tych bardzo głębokich nic nie zdziała i konieczna jest pomoc lekarza. Przyspiesza regenerację naskórka i dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu odmrożeń, pęknięć skóry. Łagodzi skutki ukąszeń, skutecznie rozprawia się z niektórymi zmianami w jamie ustnej, szczególnie w obrębie dziąseł.

Wyciąg z aloesu stanowi podstawę niektórych preparatów na trądzik . Dzięki zdolności "przenikania" do najgłębszych warstw skóry zapewnia jej dogłębne nawilżenie, jednocześnie ujędrnia ją i poprawia ukrwienie. Należy jednak pamiętać, że w nadmiarze wywołuje podrażnienia, podobne do tych słonecznych. W takich przypadkach trzeba zrezygnować z preparatów z aloesem.

Coś więcej

W miąższu aloesu znajduje się dziewięć z dziesięciu tzw. aminokwasów egzogennych. To grupa białek niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ nie potrafi ich samodzielnie wytworzyć muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Dodatkowo zawiera witaminy z grupy B, witaminę A oraz liczne mikroelementy potas, wapń, magnez, sód, fosfor, cynk, siarkę i żelazo oraz śladowe ilości krzemu, manganu, niklu, boru, glinu, litu, chromu, miedzi, molibdenu i baru. Mimo że są to wartości śladowe to w takim połączeniu są znacznie lepiej wchłaniane i dają dużo większe korzyści m.in. zwiększają przyswajalność substancji odżywczych.

Zdaniem badaczy aloes znacznie obniża poziom glukozy we krwi oraz trójglicerydów . Pozwala także obniżyć cholesterol i utrzymać odpowiednie proporcje między tzw. "dobrym" i "złym" cholesterolem. Wzmacnia układ odpornościowy, pomaga nie tylko oczyścić organizm z toksyn oraz znacznie ogranicza "przyswajanie" przez organizm metali ciężkich.

Choć naturalny, to niebezpieczny?

Mimo że jest bardzo pomocny w leczeniu czy łagodzeniu niektórych dolegliwości to przed wprowadzeniem go "na stałe" do diety lub jako suplement czy lek warto skonsultować się z lekarzem. Kiedy szczególnie trzeba na niego uważać? Dużą ostrożność powinny zachować osoby z niewydolnością krążenia, problemami z nadciśnieniem, zapaleniem nerek, jelita grubego, wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego . Czasem zdarza się, że aloes wywołuje reakcje alergiczne (np. w postaci wysypki). Dotyczy to głównie osób źle reagujących na czosnek czy cebulę. Picie świeżego soku z aloesu może zakłócić działanie jelit, zwłaszcza jeśli są one niedrożne lub rozwija się w nich stan zapalny .

Przyjmowanie farmaceutyków wzbogaconych o wyciąg z aloesu mogą kolidować z lekami nasercowymi, moczopędnymi oraz steroidami.

Preparatów z aloesem nie powinno podawać się dzieciom, które nie ukończyły 12 roku (ze względu na obecność kwasu salicylowego , który może uszkodzić mózg bądź wątrobę dziecka).

Ciąża to także absolutne przeciwwskazanie to stosowania aloesu. Zawarte w nim związki sprzyjają skurczom macicy , a te mogą doprowadzić do poronienia. Jest niewskazany także karmiącym matkom.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy aloes, który postawimy na parapecie ma właściwości lecznicze. Z 360 znanych gatunków takie "zdolności" ma zaledwie 29 z nich. Najlepsze i najbardziej skuteczne preparaty wzbogacone o aloes najlepiej kupować w aptece.

Czytaj także:

Sprzymierzeńcy coraz dłuższej młodości - wierzyć czy nie?

Koenzym Q10 - rewolucja nie tylko w kosmetyce

Kolagen - coś więcej niż tylko "budulec" kości

Dieta dla skóry - odżyw skórę od środka

Izotretynoina

Więcej o: