Seniorze, śpisz w protezie? Uważaj na zapalenie płuc!

Nosząc protezę uważasz, że higienę jamy ustnej masz "z głowy"? To błąd! O sztuczne zęby musisz dbać tak samo, jak o prawdziwe. Tym bardziej, że zły stan zdrowia jamy ustnej łatwo może się przyczynić do pogorszenia funkcjonowania całego organizmu, w tym wystąpienia niebezpiecznych chorób.

Z badań Japońskich naukowców wynika, że osoby po 85 roku życia, które śpią w swoich protezach uzębienia są ponad dwukrotnie bardziej narażone na zapalanie płuc.

Przez 3 lata przebadano 524 osoby w średnim wieku 87 lat. Sprawdzano ogólny stan zdrowia, stan jamy ustnej, nawyki higieniczne oraz nawyki związane z użytkowaniem protezy.

Ustalono, że wśród badanej grupy 184 osoby nie zdejmowały protezy na noc. To właśnie u nich stwierdzono dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na ciężkie zapalenie płuc.

- Nawet brak zębów nie zwalnia od dbania o higienę jamy ustnej. Próchnica nie dotyka protezy, jednak bez właściwej higieny, jest dobrym miejscem dla rozwoju chorobotwórczych bakterii, które powodują problemy nie tylko z drogami oddechowymi, ale też np. stany zapalne dziąseł - komentuje badania dr n. med. Mariusz Duda, stomatolog z Duda Clinic w Katowicach.

Nie tylko zapalenie płuc

Zły stan zdrowia jamy ustnej może się przyczynić nie tylko do chorób płuc. Już od dekady wiadomo, że ma on związek ze schorzeniami układu krążenia. Na przykład, wśród osób cierpiących na choroby przyzębia , zwiększa się o około 30 % prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wieńcowych .

Od niedawna łączy się go także z chorobą Alzheimera. Już w kilku badaniach wykazano, że zły stan uzębienia oraz dziąseł może się wiązać z zaburzeniami funkcji poznawczych, w tym wystąpieniem takich objawów, jak dezorientacja i pogorszenie pamięci.

- Stany zapalne w jamie ustnej są źródłem rozprzestrzeniania się bakterii w całym organizmie. Problem nie dotyczy tylko śluzówki jamy ustnej, ale również serca, czy mózgu. Stwierdzono, że bakterie, które dostaną się z krwią np. do mózgu mogą powodować ostrą odpowiedź immunologiczną, prowadzącą do uszkodzeń neuronów - wyjaśnia dr Duda.

Przede wszystkim: zapobiegaj!

Osoby starsze, które noszą protezę powinny zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Choć to sztuczne zęby, wcale nie wymagają mniej uwagi niż prawdziwe. Wręcz przeciwnie - nosząc je powinniśmy starannie dbać zarówno o stan jamy ustnej, jak i samej protezy.

Na co dzień powinno się ją oczyszczać po każdym posiłku, dokładnie usuwając resztki pokarmu. Do czyszczenia samej protezy można używać specjalnych past lub proszków, a także roztworów przygotowanych z rozpuszczalnej tabletki. Zawierają one aktywny tlen, który usuwa 99% bakterii i resztki pokarmów. Do płukania jamy ustnej wskazane są zaś specjalne płyny.

Czytaj również:

Jak dbać o protezę zębową?

Ważne są także regularne kontrole u stomatologa. Specjalista sprawdzi czy w jamie ustnej nie rozwijają się stany zapalne, a proteza jest dobrze dopasowana.

Więcej o: