Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Gwiazdki, pąki róż, słodkie delfinki - to popularne wśród kobiet pomysły na tatuaż, które jednak z biegiem lat zaczynają wydawać się coraz bardziej infantylne. Inny problem to imię byłej sympatii lub na tyle duży malunek, którego nie sposób ukryć po ubraniem. Z tymi ostatnimi wiąże się nie tylko problem natury estetycznej. Bardzo widoczne tatuaże mogą sprawiać problemy np. podczas szukania nowej pracy. Kiedy dawniej lubiany i pasujący do nas wzór zaczyna ciążyć warto rozważyć skorzystanie z pomocy ekspertów.
Obecnie usuwanie tatuaży nie stanowi już tak wielkiego wyzwania, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Znak graficzny, który wszczepiono nam pod skórę, używając specjalnego barwnika i igły, możemy doprowadzić do stanu znacznego rozjaśnienia, aż w końcu całkowitego usunięcia. W gabinetach najczęściej spotkamy się albo z chirurgicznym wycięciem tatuażu (pozostawiającym blizny) albo usunięciem chemicznym bądź laserowym. Ostatnia metoda okazuje się najskuteczniejsza pod dwoma warunkami: wyboru właściwego lasera oraz cierpliwości niezbędnej do całkowitego wyleczenia i regeneracji skóry.
Zabieg laserowy polega na rozerwaniu torebki kolagenowej otaczającej barwnik w skórze, a następnie spaleniu i rozproszeniu barwnika. Kolorowa substancja zawarta w komórce dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, skąd jest wydalana poprzez układ limfatyczny. Liczba zabiegów oraz jego cena (waha się od 150 zł do nawet 1500 zł) zależy przede wszystkim od wielkości tatuażu, jego typu i głębokości na jakiej znajduje się barwnik. Jeśli będzie ich kilka powinny być wykonywane w miesięcznych odstępach (efekty zabiegu można zobaczyć na zdjęciu powyżej).
Laser przeznaczony do usuwania tatuaży musi generować bardzo krótkie impulsy (kilka nanosekund) o dużej mocy. Takie parametry uzyskiwane są tylko w laserach typu Q-switch. Z kolei skuteczność przy usuwaniu kolorowych tatuaży gwarantują lasery emitujące światło o odpowiednio wysokiej energii, które absorbuje się w barwniku o różnych kolorach. Popularne lasery nie spełniają obu tych warunków. Obecnie wysoką skutecznością cechuje się laser aleksandrytowy - wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy specjalizującej się w nowoczesnych technikach laserowych.
Skóra po zabiegu wymaga szczególnej pielęgnacji. Najczęściej zaleca się stosowanie m.in. maści zapobiegających powstawaniu blizn. Im leczenie wolniejsze i dokładniejsze, tym większą mamy szansę na zagojenie się miejsca bez jakichkolwiek śladów. Wcześniej konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, a także uprzedzenie go o czasie potrzebnym do całkowitego wygojenia się miejsca po zabiegu. Pamiętajmy, aby po kuracji często nawilżać skórę i nie narażać jej na silny mróz czy promieniowanie słoneczne. Należy pamiętać, że tylko salon posiadający odpowiedni sprzęt oraz rekomendację gwarantuje bezpieczeństwo i zadowolenie z efektu końcowego.
Przebarwienia skórne - jak usuwać? Dla kogo laser, dla kogo piling?
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (wzw B, żółtaczka zakaźna)