Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Mimo aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety efekty odchudzania nie zawsze są zadawalające. Dzięki niektórym zabiegom medycyny estetycznej można bez użycia skalpela odpowiednio wymodelować wybrane partie ciała. Jednym z tego typu zabiegów jest intralipoterapia. Polega ona na wstrzyknięciu w wyznaczone przez pacjenta miejsce środka rozbijającego tkankę tłuszczową, a następnie usuwa go z organizmu. Należy pamiętać, że intralipoterapia nie może być sposobem na odchudzenie całego ciała, pozwala jedynie poprawić wygląd niektórych jego części.
Z pomocą bardzo cienkiej igły wprowadza się do wybranego przez pacjenta miejsca roztwór fosfatydylocholiny lub deoksycholan sodu (bez obecności samej fosfatydylocholiny). Rozbijanie tkanki tłuszczowej tą metodą najlepiej sprawdza się przy wyszczuplaniu brzucha, bioder, okolic podpośladkowych, wewnętrznych stron ud oraz wewnętrznych stron kolan. W zależności od liczby poprawianych obszarów wykonuje się od 1 do 6 zabiegów w trzytygodniowych odstępach. W czasie jednego z nich można zaaplikować maksymalnie cztery ampułki z preparatem. Jednak dokładna ilość dobierana jest indywidualnie pod ścisłą kontrolą lekarza. Jednorazowa aplikacja trwa zazwyczaj ok. 30 minut.
Zabieg jest bezbolesny, ale w przypadku pacjentów z niskim progiem bólu na skórę nakładany jest łagodzący żel.
Zawartość ampułki wstrzykiwana bezpośrednio do tkani tłuszczowej w wyznaczony wcześniej punkt. Wprowadzona substancja przedostaje się przez błonę komórkową do samego wnętrza komórek tłuszczowych. Doprowadza on do jej rozpadu. Następnie trafia do wątroby, gdzie ulega ponownemu rozpadowi i zostaje usunięta z organizmu.
Mimo że zabieg jest bardzo bezpieczny osoby, które zdecydowały się na jego wykonanie powinny być przygotować na pewne niedogodności. U części pacjentów może wystąpić obrzęk, zaczerwienie, ból w miejscu aplikacji środka, świąd , mrowienie oraz siniaki. Dolegliwości ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Pierwsze efekty widoczne są po 2-4 tygodniach.
Przed wykonaniem intralipoterapii należy skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest mi.
- ciąża
- karmienie piersią
- infekcja skórna w miejscach, w których miałby zostać przeprowadzony zabieg oraz alergie
- zaawansowana otyłość
- zaburzenia naczyniowe
- choroby nerek i wątroby, zaburzona krzepliwość krwi oraz miesiączkowania