Jak radzić sobie z emocjami przy opiece nad pacjentem obłożnie chorym?

Opieka nad przewlekle chorymi i starzejącymi się najbliższymi stanowi wyzwanie. Często wymaga zmian w życiu i przedefiniowania dotychczasowo uznawanych priorytetów. Ważne, aby w tej sytuacji nie zapomnieć o własnych potrzebach. W myśl zasady, że tylko osoba zadowolona z siebie i swojego życia może dawać radość i szczęście innym.

Stała opieka nad chorym oraz inne liczne obowiązki dnia codziennego mogą prowadzić do wyczerpania emocjonalno-fizycznego u opiekuna. Osoba, która przez dłuższy czas pozostaje w poczuciu stałej wewnętrznej gotowości do działania, w końcu nie może tych stanów równoważyć i neutralizować. Prędzej czy później mogą pojawić się u niej problemy z radzeniem sobie z nagromadzonymi emocjami.

Zobacz wideo

Aby nie dopuścić do rozchwiania emocjonalnego i tym samym zachować życiową harmonię warto przestrzegać kilku reguł:

1. Naucz się dbać o swoje potrzeby, chronić siebie i swoje emocje.

Nie bierz na siebie więcej niż jest realnie możliwe do wykonania. Może to sprawić, że będziesz bardziej odporny na różne trudne sytuacje.

2. Znajdź wsparcie ze strony osób z poza kręgu rodzinnego.

Rozmowa z życzliwą osobą pomoże ci spojrzeć na problem z dystansu oraz rozładować nagromadzone emocje i napięcie.

3. Nie tłum w sobie gniewu, złości.

Jeżeli czujesz, że sytuacja cię przerasta wyjdź na spacer. Kilka wdechów świeżego powietrza uspokoi i umożliwi na przeanalizowanie powodu negatywnych emocji.

4. Bądź aktywny.

Nic nie działa bardziej odprężająco, jak porządna dawka aktywności fizycznej. Wybierz się zatem na szybki marsz po parku, przejażdżkę rowerem czy też popracuj w ogrodzie. Każda aktywność jest polecana. Warto, aby była regularna i w odpowiednim tempie.

5. Sypiaj regularnie.

Nie bagatelizuj roli jaką odgrywa sen w życiu. Aby prawidłowo funkcjonował twój organizm niezbędna jest odpowiednia ilość snu na dobę. Dzięki niemu masz szanse na zregenerowanie i nabranie sił witalnych.

Bardzo istotna rzeczą jest, abyśmy tak umieli zorganizować swój plan dnia, by znaleźć chwilę tylko dla siebie, na zrealizowanie swoich pasji, wyjście do kina, teatru. To pozwoli nam choć na chwilę zapomnieć o problemach, z którymi borykamy się na co dzień.

Jeżeli chcemy dobrze zadbać o naszych najbliższych najpierw musimy zadbać o siebie. Tylko osoba zintegrowana wewnętrznie może we właściwy sposób obdarzyć opieką swoich najbliższych tak, aby nie wzbudzić w nich niepotrzebnego poczucia winy.

Nieraz zastanawiamy się jak to pogodzić czasowo: sama pielęgnacja chorego zajmuje dużą część dnia. Warto wiedzieć o możliwości zatrudnienia opiekunki. Ta wykwalifikowana i doświadczona w pracy z ludźmi starszymi może nam bardzo pomóc w organizacji opieki. Dla seniora będzie to miła zmiana i szansa do kontaktu z kimś poza kręgu rodziny.

Często też okazuje się, że osobie obcej łatwiej będzie wyegzekwować pewne niezbędne zachowania, np. regularne przyjmowanie leków lub kąpiel.

Tekst: House Domowa Opieka

Więcej o: