Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać laserem?

Wachlarz tych zabiegów jest spory

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać laserem?

Wachlarz tych zabiegów jest spory

Jednak nie każdym laserem można wykonywać wszystkie rodzaje zabiegów.

W stomatologii wykorzystuje się np. lasery "miękkie", czyli takie, które emitują promieniowanie niskiej mocy. Wnikając w tkanki, to promieniowanie zwiększa ich ukrwienie, przyspiesza procesy przemiany materii w komórkach, a jednocześnie przyspiesza gojenie. Dlatego światłem tych laserów naświetla się np. krwawiące dziąsła - jest to metoda wspomagająca w leczeniu chorób przyzębia.

Lasery "twarde", czyli o wysokiej energii promieniowania, wykorzystywane są z kolei w chirurgii stomatologicznej zamiast skalpela, np. do usuwania zmian na błonie śluzowej, wycinania wędzidełek wargi lub języka.

Pewna grupa laserów, tzw. lasery CO2, są nawet lepsze od skalpela, bo nie tylko tną tkanki, ale jednocześnie zamykają naczynka krwionośne. Przy zabiegu z zastosowaniem takiego lasera cięte przez niego tkanki nie krwawią, więc chirurg lepiej widzi, co robi, natomiast sama rana szybciej się goi.

Światło innych laserów, tzw. neodymowo-yagowych, wykorzystuje się w leczeniu nadmiernej wrażliwości szyjek zębowych - czyli części zęba tuż przy dziąsłach. Po serii takich naświetlań ból zmniejsza się lub ustępuje. Takie lasery stosuje się również w leczeniu kanałowym i przy zabiegu kiretażu w leczeniu paradontozy do sterylizacji powierzchni korzeni zębów.

Niektóre lasery twarde służą do bezkontaktowego opracowywania ubytków próchniczych, czyli, prościej mówiąc, do "borowania". Światło lasera pada na miejsce z ubytkiem i usuwa próchnicę. Ten proces określany jest fachowym terminem fotoablacja. Taki laser ma jednak spory mankament - ramię doprowadzające światło do miejsca zabiegu jest sztywne, nie można nim tak dobrze manipulować jak zwykłym wiertłem, dlatego boruje się nim tylko te ubytki, które są widoczne i łatwo dostępne. Zaletą lasera jest jednak to, że wykonywany z jego pomocą zabieg jest "czysty", mała jest szansa, że wdadzą się jakieś zakażenia. Poza tym borowana powierzchnia zęba jest dość chropowata i łatwiej się w niej trzymają plomby. Teoretycznie czyszczenie próchnicy laserem jest mniej bolesne, ale jeśli ubytek jest głęboki, boli tak samo jak przy borowaniu wiertłem i niezbędne jest znieczulenie.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: