Jeśli pacjent jest uczulony, to zwykle o tym wie, bo każdy z nas chociaż raz w życiu był poddany znieczuleniu, np. przy usuwaniu zęba. Jeśli jednak pacjent nie jest pewien, stomatolog robi na miejscu test uczuleniowy. Są też takie środki do znieczuleń miejscowych, które działają przez kilka godzin. Powodują one zwężenie naczyń krwionośnych, dlatego nie powinny być stosowane u osób z niektórymi schorzeniami układu krążenia i niewydolnością serca.
Gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu, można podawać wszystkim, także dzieciom, z wyjątkiem kobiet w pierwszym trymestrze ciąży oraz osób z chorobą alkoholowa, także wtedy, kiedy alkoholik zachowuje abstynencję. Gaz rozweselający powoduje lekkie odurzenie, stan podobny do rauszu, lepiej więc nie drażnić w ten sposób pacjenta. Nie powinno się też stosować gazu u osób leczonych np. z powodu autyzmu, choroby Alzheimera i uzależnienia od narkotyków.
Z kolei przeciwwskazaniem do znieczulenia ogólnego jest ciąża, ciężkie choroby układu oddechowego i niewydolność krążenia.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.