Po poronieniu lepiej szybko zajść w ciążę

Wbrew dotychczasowym zaleceniom WHO, kobiety, które chcą zajść w ciążę po poranieniu, nie muszą wcale długo czekać - takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych na grupie 30 tysięcy kobiet w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie w Aberdeen.

Badania, którym przewodziła dr Sohinee Bhattacharya jednoznacznie wskazują, że poczęcie dziecka w ciągu kilku miesięcy po poronieniu zwiększa szansę na pomyślne zakończenie ciąży. Wyniki badań opublikowane w British Medical Journal obalają mit, że przed kolejnym zajściem w ciążę pary powinny poczekać minimum 6 miesięcy.

Badacze przeanalizowali dane z lat 1981-2000 dotyczące kobiet, których pierwsza ciąża zakończyła się poronieniem a następnie znowu zaszły w ciążę. Okazało się, że poczęcie dziecka przed upływem 6 miesięcy od poronienia widocznie zmniejsza ryzyko wystąpienia ponownego poronienia czy ciąży pozamacicznej, takie ciąże również rzadziej kończą się cesarskim cięciem.

Obecnie co piąta ciąża kończy się poronieniem przed upływem 24 tygodni. Ryzyko podnosi się z wiekiem, dlatego dr Bhattacharya uważa, że zwłaszcza kobiety po 35. roku życia nie powinny być zniechęcane do ponownych prób zajścia w ciąże i nie powinny tej decyzji odkładać na później. - Jeśli skończyłaś 35 lat, zdecydowanie doradzam rozpoczęcie starań w ciągu sześciu miesięcy, ponieważ wiek niesie większe ryzyko ponownego poronienia niż krótsza przerwa między kolejnymi ciążami - podsumowuje lekarka. Jej zdaniem uzasadnionym powodem do odłożenia starań o dziecko są jedynie kłopoty zdrowotne po utracie ciąży - infekcje, stany zapalne, ewentualne kłopoty hormonalne. Jeśli jednak organizm dojdzie do siebie a ponowne zajście w ciążę jest możliwe, nie trzeba odkładać tej decyzji na później.

Lekarze, którzy przeprowadzali badania mówią, że wyniki pomogą im wspierać rodziców po utracie ciąży i lepiej im doradzać. Również pary, które na skutek poronienia nie doczekały się potomka, szybciej będą mogły powrócić do myśli o powiększeniu rodziny.

Więcej o: