Czy miesiączka może zniknąć na kilka miesięcy?

Główną przyczyną zniknięcia miesiączki jest ciąża.

Czy miesiączka może zniknąć na kilka miesięcy?

Główną przyczyną zniknięcia miesiączki jest ciąża.

Jednak czasem cykl miesięczny może się wydłużyć, bo kobieta na przykład pojechała w podróż i zmieniła strefę klimatyczną, przeżywała silne emocje albo przebyła duży stres. Jeśli jednak u kobiety 20-40-letniej miesiączka znika nawet na 2-3 miesiące i dłużej, a kobieta nie jest w ciąży, powinna pójść do lekarza.

Dość częstą przyczyną takiego zniknięcia miesiączki jest choroba zwana zespołem policystycznych jajników . W jajnikach tworzą się wówczas drobne i liczne pęcherzyki. Uważa się, że przyczyną pojawienia się choroby są zaburzenia przemiany materii. Sądzi się również, że kobiety z tym schorzeniem są bardziej narażone na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i otyłość.

Jeśli choroba ta nie jest wystarczająco wcześnie rozpoznana i leczona, może prowadzić do trwałych zmian w jajnikach, androgenizacji (czyli występowania cech męskich, takich jak nadmierne owłosienie) i kłopotów z zajściem w ciążę.

Miesiączka może też zaniknąć na skutek intensywnej kuracji odchudzającej. Jeśli okres nie powraca po porodzie i po zakończonym karmieniu, trzeba to skonsultować u lekarza. Powodem mogą być np. zaburzenia funkcjonowania przysadki, albo wtórne zarośnięcie macicy.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: