Zwłaszcza jeśli odchudza się nastolatka. Młode dziewczyny nie mają dystansu ani do własnej sylwetki ani do mody, często więc stosują drakońskie diety, nie wiedząc, czym to grozi. Tymczasem jeśli przy odchudzaniu albo w efekcie anoreksji masa ciała kobiety spadnie poniżej dopuszczalnego minimum (np. wtedy, gdy kobieta o umiarkowanej wadze w krótkim czasie straci 25 proc. masy ciała), miesiączka może zniknąć. Dlaczego? Bo przy zbyt niskiej masie ciała zostaje zaburzona równowaga hormonalna między korą mózgową, podwzgórzem, przysadką i jajnikami. I jajniki po prostu przestają normalnie działać.
Prawidłowa miesiączka jest u kobiety jedną z oznak prawidłowo funkcjonującego organizmu. Jej brak niesie poważne konsekwencje. Przede wszystkim psychologiczne. Kobieta, która nie miesiączkuje, może mieć zaburzoną samoocenę, czuć się niepełnowartościowa, w końcu - cierpieć na zaburzenia osobowości. Jest też narażona na to, że wystąpią u niej objawy charakterystyczne dla okresu pomenopauzalnego: starcza skóra czy osteoporoza.
Aby miesiączka wróciła, kobieta musi przybrać na wadze. Czasem jest to jednak trudne. Gdy jajniki nie działają, kobiecie podaje się wówczas leki hormonalne.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.