U kogo powinni szukać pomocy rodzice dziecka z rozszczepem podniebienia, czyli tzw. zajęczą wargą: u ortodonty czy chirurga plastycznego?

U jednego i drugiego

U kogo powinni szukać pomocy rodzice dziecka z rozszczepem podniebienia, czyli tzw. zajęczą wargą: u ortodonty czy chirurga plastycznego?

U jednego i drugiego

Rozszczep podniebienia jest wadą rozwojową, która powstaje w czwartym tygodniu życia płodowego. Trzeba wiedzieć, że w rozwoju płodowym twarz powstaje z pięciu tzw. guzków - czołowego, dwóch szczękowych i dwóch żuchwowych. Jeśli prawy i lewy guzek szczękowy nie zespolą się, to powstaje całkowity rozszczep podniebienia, czyli przerwa w prawym i lewym górnym łuku szczęki, w wardze, w wyrostku zębodołowym i podniebieniu twardym i miękkim. Dziecko, które przychodzi z taką wadą na świat, nie ma jednego ciągłego wału dziąsłowego, nie ma podniebienia, za to ma dziurę między jamą ustną i jamą nosową. Wygląda to strasznie, rodzice przeżywają zazwyczaj ogromny stres, a dziecku grozi śmierć na skutek zachłystowego zapalenia płuc. Kiedyś te dzieci na ogół nie przeżywały nawet roku. A jeśli najsilniejszym nawet się udało, to ich życie było koszmarem - nie mogli się normalnie odżywiać, bo pokarm przez dziurę w podniebieniu przedostawał się do nosa, mieli trudności z wymową, a środowisko ich nie akceptowało.

Leczenie rozszczepu jest wieloetapowe i przez cały czas konieczna jest współpraca ortodonty oraz chirurga plastycznego. Na szczęście w Polsce jest rządowy program ochrony tych dzieci, a wieloletnie leczenie jest całkowicie bezpłatne. Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się już w trzecim tygodniu życia dziecka i polega na coraz korzystniejszym ustawieniu odłamów rozszczepionej szczęki. Następnie wykonuje się operację plastyczną wargi, później zabieg zespalający podniebienie miękkie, twarde, dalej pacjent znów jest leczony ortodontycznie.

Jeśli w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe dochodzi do wtórnych zniekształceń pooperacyjnych, to trzeba dalej kontynuować leczenie ortodontyczne. To bardzo uciążliwe, bo niemal od urodzenia do 18. roku życia te dzieci są albo operowane, albo noszą aparaty ortodontyczne. A czasem nawet po 16. roku życia wykonuje się jeszcze korekty, np. skrzydełka nosa, albo wszczepia się implanty. Ale efekty leczenia są rewelacyjne, wiele bardzo znanych osób w Polsce i na świecie przebrnęło z powodzeniem przez terapię.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: