Badanie powinno być przeprowadzone po zastosowaniu mniejszych niż u dorosłych stężeń atropiny. Do badania używa się specjalnych linijek z soczewkami, które okulista przesuwa przed okiem dziecka. Badanie jest bezpieczne, nie- inwazyjne i nie jest bolesne. Natomiast do określenia ostrości wzroku potrzebna jest współpraca pacjenta. Są różne próby zbadania ( nawet już u niemowląt), czy dziecko widzi, czy nie.
Do badania dzieci kilkuletnich opracowano specjalne tablice. Trzylatek na pierwszej wizycie u okulisty już sobie poradzi, dwulatek może być przez rodziców przygotowany - najlepiej, żeby w domu przeprowadzić zabawę z zasłonięciem jednego oczka i pokazywaniem, w którą stronę skierowane są dłonie matki czy ojca. Właściwie każde dziecko przed pójściem do szkoły powinno być zbadane przez okulistę. Zaniechanie tego grozi, że w chwili zwiększonego wysiłku podczas czytania ujawnią się następstwa wady wzroku: bóle oczu, głowy, dziecko zacznie zezować, dojdzie do rozwoju krótkowzroczności.
Jeżeli nasze dziecko ma kłopoty z koncentracją, niechętnie czyta, ma kłopoty w szkole - warto sprawdzić, czy nie ma wady wzroku.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidulnej porady lekarskiej.