Zawsze przed egzaminami boli mnie brzuch, czasami mam biegunkę, a czasami wymioty. Czy można to wyleczyć?

Dolegliwości związane ze stresem, towarzyszą nam nieustannie. Zdenerwowanie przed egzamin czy ważnym spotkaniem część z nas przypłaca bólem brzucha i nudnościami. Czy taka reakcja organizmu na silny stres może zwiastować chorobę?

Jeżeli dolegliwości są związane jedynie ze stresem (egzamin), to trudno nazwać taki stan chorobą. Tak jak nie jest chorobą potliwość podczas upałów . Należy potraktować to raczej jako reakcję sytuacyjną. Oczywiście dolegliwości są przykre. W tej sytuacji najskuteczniejszym i niezawodnym sposobem zlikwidowania objawów byłoby zlikwidowanie egzaminów , ale domyślam się, że taka ewentualność nie wchodzi w grę.

Należy zastanowić się, dlaczego u pacjenta czy pacjentki występują tak silne i regularne objawy - w końcu nie każdy przed egzaminem tak silnie to przeżywa. Należy dobrze przeanalizować zarówno samą sytuację, jak i towarzyszące jej okoliczności. Być może przed egzaminami pojawiają się bezsenne noce , być może nadużywana jest kawa, być może papierosy, może każdy egzamin jest traktowany zgodnie z zasadą "wszystko albo nic" i za każdym razem pacjent ma do stracenia wszystko. Uważam, że rozsądnie jest spotkać się z lekarzem i dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe przyczyny występowania objawów.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: