Kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie zawału serca i należy wezwać pogotowie?

Najważniejszym objawem choroby wieńcowej serca jest ból.

Charakter bólu, jego umiejscowienie i czas trwania może określić pacjent.

Najbardziej charakterystyczny dla zawału jest ból zamostkowy - odbierany jako pieczenie, gniecenie, rozpieranie. Taki ból promieniuje do szyi, żuchwy, ramion. Mogą też występować bóle w nadbrzuszu czy brzuchu i promieniujące do klatki piersiowej - taki rodzaj bólu występuje przy zawale ściany dolnej serca . Czasami ból zawałowy może również imitować ból kostny. Wielokrotnie przyjmowaliśmy pacjentów z bólem nietypowym, zaczynającym się w nadgarstkach czy łokciach, beż żadnych dolegliwości w klatce piersiowej. Trudniej wtedy podejrzewać zawał. Przy bólach nietypowych istnieje niebezpieczeństwo przegapienia zawału nie tylko przez pacjenta, ale nawet przez lekarza.

Najczęściej pierwszy objaw bólu wieńcowego związany jest z wysiłkiem . Zazwyczaj zmniejsza się lub ustępuje po zaprzestaniu wysiłku.

Bywa - ale znacznie rzadziej - że ból zawałowy pojawia się podczas spoczynku. Dodatkową wskazówką diagnostyczną jest reakcja na leki. Jeśli pacjent weźmie nitraty - (nitroglicerynę, sorbonit), ból się zmniejsza. Ból ustępujący całkowicie świadczy o niewielkim niedokrwieniu serca. Jeśli natomiast ból tylko się zmniejsza po zażytych lekach - może to świadczyć o rodzącym się zawale serca. Wtedy należy wezwać pogotowie.

Należy podkreślić, że zarówno badanie EKG jak i badania laboratyrjne enzymów mogą być prawidłowe pomimo istnienia niedokrwienia serca. Nie są to badania rozstrzygające.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: