Czy choroba wieńcowa i choroba niedokrwienna serca to jest to samo?

Choroba niedokrwienna serca jest pojęciem szerszym niż choroba wieńcowa.

Czy choroba wieńcowa i choroba niedokrwienna serca to jest to samo?

Choroba niedokrwienna serca jest pojęciem szerszym niż choroba wieńcowa.

Jeśli pacjent cierpi na chorobę niedokrwienną serca, to jego serce otrzymuje za mało tlenu dostarczanego wraz z krwią, ale przyczyny tego niedostatku tlenu mogą być różne.

Może otrzymywać go za mało dlatego, że następuje odruchowy skurcz naczynia krwionośnego, światło tętnic jest zwężone i do serca napływa mniej krwi - wtedy mamy do czynienia z odmienną postacią choroby wieńcowej. Przy chorobie wieńcowej stosujemy środki, które rozszerzają naczynia wieńcowe.

Ale choroba niedokrwienna może mieć również inną przyczynę. Jeśli ktoś ma anemię (spowodowaną np. częstym krwawieniem z przewodu pokarmowego), może mieć bóle takie jak w chorobie wieńcowej, ale nie wynikają one ze zmian naczyniowych. Ból występuje dlatego, że przy anemii krew ma za mało czerwonych krwinek, które transportują do serca tlen. Rozszerzenie naczyń w niczym nie pomogłoby choremu na anemię. Natomiast poprawienie morfologii jego krwi powoduje, że wszystkie objawy choroby niedokrwiennej serca ustępują.

Choroba niedokrwienna serca może też objawić się przy nadczynności albo niedoczynności tarczycy. Znowu naczynia wieńcowe mogą być zupełnie normalne, ale występują zaburzenia w szybkości przepływu krwi.

Leczenie zatem choroby niedokrwiennej serca musi poprzedzać zbadanie przyczyny tej choroby. Pacjenci często tego nie rozumieją. Sądzą, że natychmiast po stwierdzeniu choroby niedokrwiennej powinni zostać skierowani na koronarografię (patrz koronarografia), która ocenia stan ich naczyń wieńcowych.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Zobacz wideo
Więcej o: