Kuny w domu - czy są szkodliwe, jak się ich pozbyć?

Kuna to małe zwierzę, które jak wiele innych przemieszcza się w poszukiwaniu pożywienia, ciepłego schronienia i miejsca, w którym mogłyby wychować młode. Z tego powodu docierają często do siedlisk ludzkich i stają się nieproszonymi gośćmi. Jak odstraszyć kuny z domu? Jakie są najlepsze metody na pozbycie się tych szkodników?

Kuny – dlaczego zasiedlają się w naszych domach?

Kuny bardzo często pojawiają się w pobliżu ludzkich siedlisk. Są kuszone przez resztki jedzenia, szukają miejsc, które będą niedostępne dla drapieżników i takich, w których będą chronione przed zimnem. W związku z tym, zwierzęta te jako schronienie wybierają sobie poddasza, strychy, garaże, stodoły oraz inne budynki gospodarcze.

Obecność kun w domu zwykle łatwo rozpoznać. Zwierzęta żywią się między innymi małymi ptakami, żabami, gryzoniami, więc martwe zwierzęta na strychu, w piwnicy czy w pobliżu domu, mogą świadczyć o tym, że kuna wybrała nasz dom jako schronienie. Charakterystyczne są również odchody o intensywnym zapachu, w których widoczne są niestrawione pestki i fragmenty owoców. Czasami można również zauważyć zniszczony materiał izolacyjny domu. Jeśli zwierząt jest więcej, zapewne usłyszymy ich obecność, ponieważ często prowadzą one walki.

Kuna – jak ją odstraszyć?

Istnieje wiele metod na to, aby odstraszyć kunę i zniechęcić ją do ponownego zasiedlenia się w pobliżu naszego domu.

1. Odstraszacze ultradźwiękowe - są to specjalne urządzenia, które emitują ultradźwięki, na które kuny są wrażliwe. Wybierając odstraszacz tego typu należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia do którego jest przeznaczone dane urządzenie, a także na częstotliwość emitowanych przez nie dźwięków (ma ona wpływ na to, jakie zwierzęta będą odstraszane). Niektóre z urządzeń mają natomiast wbudowany system pozwalający na zmianę częstotliwości. Dodatkowo koniecznie trzeba rozważyć sposób zasilania - jeśli urządzenie ma działać w pomieszczeniu, w którym nie ma prądu, należy wybrać odstraszacz na baterie. Lepsze, ale również droższe urządzenia, emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości, dzięki czemu zwierzęta nie przyzwyczajają się do nieprzyjemnych doznań.

Niemniej ważne od wyboru urządzenia jest jego odpowiednie umiejscowienie. Warto pamiętać, że ultradźwięki nie przechodzą przez ściany, w związku z czym w każdym pomieszczeniu, w którym pojawiły się kuny należy ustawić odstraszacz. Dźwięki, które emituje odstraszacz są niesłyszalne dla ludzi. Urządzenia nie powodują zakłóceń pracy innych urządzeń, które znajdują się w domu takich jak telewizor czy radio.

2. Maty ochronne – ich zadaniem jest stworzenie kunom granic, tak aby nie mogły przedostać się do domu. Dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach. Można je montować na przykład na balustradach, płotach, murach czy belkach konstrukcji dachu. Dodatkowo, żeby uniemożliwić kunom wspinanie się na budynki, warto zamontować na rurach specjalne kolce. Maty ochronne są w pełni bezpieczne dla zwierząt. Dodatkowo, okna i inne otwory na poddaszu warto zabezpieczyć za pomocą siatek o gęstych oczkach wykonanych z wytrzymałego materiału, którego kuna nie przegryzie.

3. Repelenty - są to środki chemiczne, którymi spryskuje się miejsca, w których pojawiają się kuny. Mają one specyficzny zapach, który działa drażniąco na kuny i zniechęca zwierzęta do przebywania w pobliżu. Zazwyczaj w skład takich środków wchodzą naturalne substancje, których zapach jest przez kuny nielubiany. Środki tego typu należy stosować regularnie do momentu, w którym kuny wyniosą się z domu. Później warto czasami spryskiwać nim wejście do domu, tak żeby zwierzęta nie powróciły. Kupując odstraszacz zapachowy należy zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu, ponieważ niektóre takie środki mogą szkodzić zwierzętom domowym.

4. Pułapki żywołowne - jeśli inne metody walki z kunami są nieskuteczne, zwierzę należy złapać i wywieźć z dala od domu. Kunę można zwabić do środka pułapki zostawiając jej jakieś smakołyki, na przykład jajka lub kanapki z miodem. Przy decydowaniu się na tę metodę konieczne jest wybranie solidnej pułapki, która umożliwi szybkie złapanie kuny i nie spowoduje jej zranienia. Najlepsze pułapki zamykają się, gdy tylko zwierzę wejdzie do środka i uniemożliwiają mu wydostanie się. Co ważne, pożywienia, które zostawiamy w środku pułapki ani samej pułapki nie należy dotykać gołymi rękoma, ponieważ kuny wyczuwają ludzki zapach. Po złapaniu zwierzę należy wywieźć na odległość przynajmniej 10 km od domu, najlepiej w miejsce, w którym znajdzie pożywienie i schronienie. Kunę warto zostawić w miejscu, w którym nie ma innych domów, żeby szybko nie zasiedliła się w innej stodole lub na poddaszu innego domu.

Zobacz wideo
Więcej o: