Gynostemma (ziele długowieczności): czy hamuje proces starzenia

Gynostemma pentaphyllum jest to łacińska rośliny znanej jako Jiaogulan lub ziele długowieczności. Stosowanie gynostemmy pozytywnie wpływa na pracę układu oddechowego, żołądek, serce, wątrobę, ale też skórę. Ponadto, regularne jej spożywanie opóźnia proces starzenia. Gynostemma występuje na rynku głównie w postaci herbat, ale też kapsułek i proszku

Gynostemma pentaphyllum (ziele długowieczności ) naturalnie występuje w rejonie południowo-wschodniej Azji. Charakteryzuje się zawartością cennych składników mineralnych oraz witamin, a także licznymi właściwościami zdrowotnymi. .

Gynostemma (ziele długowieczności) – pochodzenie

Gynostemma pentaphyllum to łacińska nazwa rośliny znanej w Polsce jako Jiaogulan. Jest to pnącze występujące naturalnie w południowo-wschodniej Azji (Chiny, Indonezja, Wietnam, Japonia). W rejonach tych jest to roślina znana i doceniana od wieków i mieszkańcy południowo-wschodniej Azji stosują napary z jej liści niemal codziennie w celach zdrowotnych. Dożywają oni sędziwego wieku (często ponad 100 lat), rzadko chorują na nowotwory i zawdzięczają to właśnie tym naparom. W rejonach tych gynostemma nazywana jest również zielem długowieczności. W polskich warunkach klimatycznych gynostemma nie przetrwa, ponieważ jest to roślina mało odporna na mróz i bardzo trudno ją przezimować. Można ją za to uprawiać warunkach pokojowych przez cały rok.

Gynostemma pentaphyllum (ziele długowieczności) – składniki mineralne

Jiaogulan (łac. Gynostemma pentaphyllum) charakteryzuje się zawartością licznych składników mineralnych oraz witamin. Niektórzy twierdzą, że jest to mniej popularny odpowiednik żeń-szenia, z tym, że gynostemma zawiera nawet kilkakrotnie więcej składników mineralnych i przeciwutleniaczy od tej drugiej. Napary, kapsułki lub wyciągi z tej rośliny bogate są w:

Gynostemma pentaphyllum (ziele długowieczności) - właściwości 

W medycynie chińskiej gynostemma pentaphyllum uznawana jest za bardzo wartościowe, wręcz cudowne zioło. Ze względu na liczne składniki mineralne cechuje się cennymi właściwościami.

  • Obniżanie cholesterolu – przeprowadzono wiele badań na temat wpływu systematycznego stosowania naparów z tej rośliny na poziom cholesterolu. Po 7 tygodniach stosowania gynostemmy pentaphyllum u osób, które miały nieprawidłowe wyniki, nastąpiło obniżenie poziomu cholesterolu średnio o 32 proc. Efekt ten utrzymywał się przez 5 tygodni. Włączenie do diety naparów lub suplementów na bazie tej rośliny może stanowić profilaktykę nadciśnienia, udarów oraz zawałów.
  • Pozytywny wpływ na wątrobę – badania innych naukowców dowiodły, że stosowanie naparów z gynostemmy niweluje zapalenia wątroby oraz zmniejsza ilość martwiczych zmian tego narządu.
  • Łagodzenie chorób układu oddechowego, w tym astmy – roślina ta powoduje rozkurczenie oskrzeli, co skutkuje niwelacją ataków astmy.
  • Ochronny wpływ na śluzówkę żołądka – według innych badań napary z gynostemmy mają pozytywny wpływ na śluzówkę żołądka i mogą zapobiec problemom żołądkowym, w tym wrzodom.
  • Regulacja poziomu cukru we krwi – regularne spożywanie gynostemmy skutkuje obniżeniem stężenia glukozy we krwi oraz zapobiega jej gwałtownym skokom. Naukowcy twierdzą, że stosowanie tej rośliny może być znaczące w leczeniu cukrzycy typu 2.
  • Pozytywny wpływ na skórę – osoby, które regularnie piją napary z Jiaogulanu, twierdzą, że wygląd oraz kondycja ich skóry znacznie się poprawiły.
  • Oczyszczanie organizmu z toksyn oraz opóźnianie procesu starzenia– bogactwo antyoksydantów w składzie gynostemmy skutkuje niwelowaniem wolnych rodników (które mają właściwości postarzające) oraz toksyn z organizmu.

Jak stosować gynostemmę pentaphyllum (ziele długowieczności)?

W Europie, gdzie gynostemma nie występuje naturalnie, dostępna jest głównie w postaci herbat z ususzonych liści, ale też tabletek lub proszku (jako suplement). Najczęściej roślinę tę spożywa się w formie naparów. Aby herbaty z gynostemmy przynosiły skutek, zaleca się wypijanie 3 naparów dziennie, najlepiej po posiłkach. Łyżeczkę ususzonych liści należy zalać 200 ml wrzątku i parzyć przez około 15 minut.

Co do suplementów, dawkowanie oraz zasady ich stosowania zależne są od producenta danego produktu.

Gynostemma pentaphyllum (ziele długowieczności) – przeciwskazania

Ze względu na to, że gynostemma wchodzi w reakcję z niektórymi lekami, osoby, które na stałe przyjmują preparaty farmaceutyczne, powinny skonsultować z lekarzem wdrożenie gynostemmy do swojej diety. Jest to konieczne w przypadku osób, które przyjmują leki na nadciśnienie, środki przeciwzakrzepowe lub antydepresyjne.

Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych co do stosowania gynostemmy, jednakże nie zaleca się jej stosowania przez osoby poniżej 18 roku życia, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Zobacz wideo
Więcej o: