Griffonia simplicifolia (czarna fasola afrykańska) - 5HTP, właściwości, dawkowanie

Griffonia simplicifolia to inaczej czarna fasola afrykańska. Ziarna tej rośliny zawierają cenny aminokwas, 5-hydroksytryptofan (5HTP), który jest prekursorem serotoniny. Ekstrakt z tej rośliny wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji leków antydepresyjnych, ale też do innych preparatów, np. wspomagających odchudzanie. Udowodniono bowiem, że spożywanie 5HTP ma wpływ na szybsze odczucie sytości, co przekłada się na regulację masy ciała.

Griffonia simplicifolia - czarna fasola afrykańska

Griffonia simplicifolia jest to łacińska nazwa czarnej fasoli afrykańskiej. Roślina ta od wieków uprawiana była niemalże w całej Afryce Subsaharyjskiej (a zwłaszcza w jej zachodniej części) oraz Ameryce Południowej. Jest to niewielki krzew, który charakteryzuje się niezwykle cennymi owocami, rosnącymi w oddzielnych, małych strąkach. Ziarna tego krzewu zawierają cenny składnik, 5-hydroksytryptofan, będący prekursorem serotoniny, hormonu szczęścia. Już wiele wieków temu ludność zamieszkująca Afrykę subsaharyjską odkryła pozytywny wpływ tej rośliny na nastój człowieka, a także uśmierzanie bólu, w związku z tym zaczęła ją stosować w medycynie alternatywnej. Dzisiaj ziarna griffonii wykorzystywane są na szeroką skalę do produkcji preparatów antydepresyjnych.

Griffonia simplicifolia – 5HTP

Badania przeprowadzone kilkadziesiąt lat temu wykazały, że ziarna griffonii simplicifolii są źródłem 5-hydroksytryptofanu (5HTP), czyli organicznego związku chemicznego, będącego prekursorem serotoniny, hormonu szczęścia. Jest to bardzo ważny neuroprzekaźnik, który reguluje proces produkcji serotoniny, a także pośrednio wpływa na wytarzanie melaniny (hormonu snu). 5HTP to związek chemiczny, charakteryzujący się działaniem nootropowym czyli „podkręcającym” działanie mózgu. Odgrywa znaczącą rolę w podstawowych procesach fizjologicznych, takich jak:

  • Sen
  • Kurczenie się mięśni
  • Apetyt
  • Pamięć i zdolność koncentracji

Zaletą tego aminokwasu jest bardzo duża przyswajalność przez organizm, która wynosi nawet 70 proc. Co ciekawe, 5HTP występuje naturalnie nie tylko w ziarnach czarnej fasoli afrykańskiej. Bardzo bogatym źródłem 5-hydroksytryptofanu są jadalne grzyby. Największa ilość tego związku występuje w czubajce kani, maślaku sitarzu oraz twardniku japońskim. Oprócz tego w produktach takich jak: drób, jaja, mleko, jogurt, kiełki pszenicy, czekolada oraz płatki owsiane i awokado występuje tryptofan, który stanowi budulec 5-hydroksytryptofanu.

Właściwości ziaren czarnej fasoli afrykańskiej (Griffonia simplicifolia)

Ekstrakt z ziaren czarnej fasoli afrykańskiej (Griffonia simplicifolia) charakteryzuje się licznymi właściwościami.

  • Jest on podstawą serotoniny, hormonu szczęścia, wobec czego stosuje się go do produkcji leków przeciwdepresyjnych. Preparaty z udziałem griffoni simplicifolii dostępne są również bez recepty. Oprócz tego, ekstrakt z czarnej fasoli afrykańskiej jest skuteczny w leczeniu ataków paniki, gdyż obniża oraz długotrwale zapobiega wzrostowi poziomu kortyzolu (hormonu stresu) we krwi
  • Zawarty w griffonii simplicifolii aminokwas 5HTP, wpływa korzystnie na jakość snu, a jego odpowiednia dawka powoduje senność, skutkiem czego stosowany jest również do produkcji leków nasennych. Co ciekawe, preparaty te są również skuteczne oraz bezpieczne dla dzieci, które mają problem z nocnymi lękami oraz zaburzeniami snu. Przeprowadzono badania na grupie dzieci mających problemy ze snem oraz koszmarami nocnymi – przez 3 tygodnie suplementowano je przed zaśnięciem preparatem z 5HTP (dawka 2 mg na 1 kg masy ciała) i po tym okresie u 93 proc. z badanych nastąpiła poprawa. Efekt utrzymywał się przez ponad 5 miesięcy.
  • Według badań, wzrost poziomu serotoniny w organizmie powoduje szybsze odczucie sytości, wobec czego stosowanie griffonii simplicifolii wspomaga walkę z nadwagą oraz kontrolę masy ciała. Badania przeprowadzono na osobach otyłych, u których po regularnym suplementowaniu preparatami z ekstraktem z czarnej fasoli afrykańskiej (stosowano również dietę), waga spadła o 38 proc. więcej niż u osób, które wyłącznie ograniczały spożywane kalorie.
  • Jest on skuteczny w niwelacji symptomów menopauzy – u kobiet, które stosowały suplementy diety na bazie griffonii simplicifolii, zaobserwowano znacznie rzadsze odczucia uderzenia gorąca.

Griffonia simplicifolia – dawkowanie

Dawkowanie griffonii simplicifolii uzależnione jest od preparatu, w którym się ona znajduje, jednakże zakłada się, że maksymalna, dzienna dawka dla dorosłych wynosi 400 mg. Suplement lub lek należy dawkować oraz porcjować według zaleceń lekarza, a także informacji na ulotce, jednak zwykle środek ten można przyjmować jednorazowo. W przypadku osób chorych na depresję, na początek zaleca się stosowanie dawki 150 mg i zwiększanie jej co tydzień, aż do poziomu 400 mg.

Zobacz wideo
Więcej o: