Ibuprofen - dziaanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (w skrócie NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. W jakich sytuacjach można stosować Ibuprofen? Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku?

Ibuprofen – wskazania

Ibuprofen jest stosowany przede wszystkim jako lek przeciwbólowy w przypadku bólu o małym, a także średnim nasileniu. Wskazania do stosowania leku to między innymi:

Lek stosuje się także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów obwodowych, a także innych chorób o podłożu reumatycznym. Ibuprofen może być używany również w przypadkach przeciążeń tkanek, zmian pourazowych, stanów zapalnych ścięgien, mięśni, torebek stawowych, więzadeł oraz pochewek ścięgnistych.

Poza działaniem przeciwbólowym, lek wpływa na poprawę ruchomości stawów, zmniejsza uczucie drętwienia w stawach, a także redukuje obrzęki stawów. Ze względu na to, że hamuje agregację trombocytów, wpływa na zmniejszenie krzepliwości krwi. Lek jest stosowany również u noworodków, które urodziły się przed 34 tygodniem życia, u których stwierdza się wrodzoną wadę serca. W takim przypadku lek podaje się w formie dożylnego wlewu w celu zamknięcia przetrwałego przewodu tętniczego.

Ibuprofen – przeciwwskazania

Leku nie powinny stosować osoby, u których stwierdza się nadwrażliwość na ibuprofen, a także inne leki, które należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Inne przeciwwskazania do zażywania leku to:

Ostrożność podczas stosowania leku powinny zachować osoby cierpiące na niewydolność wątroby, niewydolność nerek, niewydolność serca oraz astmę oskrzelową. Należy zachować szczególną ostrożność również w przypadku, gdy lek jest stosowany u dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia. Lek ma niekorzystny wpływ na rozwijający się płód, dlatego nie zaleca się stosowania ibuprofenu w trakcie ciąży. Substancję stosuje się u kobiet ciężarnych jedynie w przypadkach, gdy korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko związane z jego zażywaniem.

Ibuprofen – interakcje z innymi lekami

Ibuprofen wchodzi w reakcje z innymi lekami, a także różnymi substancjami, takimi jak alkohol. Alkohol wpływa na nasilenie działania ibuprofenu. W przypadku przyjmowania leku jednocześnie ze stosowaniem doustnych leków działających przeciwzakrzepowo należących do grupy kumaryn, zwiększa się ryzyko wystąpienia krwawienia. Zażywanie różnych rodzajów niesteroidowych leków przeciwzapalnych jednocześnie może spowodować wystąpienie alergii krzyżowej. Z kolei zażywanie ibuprofenu w trakcie stosowania kortykosteroidów może spowodować efekty uboczne w obszarze przewodu pokarmowego.

Ibuprofen – efekty uboczne stosowania

Zażywanie ibuprofenu, tak jak zażywanie innych leków, wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Najczęstsze działania niepożądane to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak:

W rzadkich przypadkach, a także wówczas, gdy jest stosowany w nadmiarze, lek może wywoływać wrzody dwunastnicy, wrzody żołądka oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Oprócz tego, lek może spowodować wystąpienie reakcji alergicznych, takich jak wysypka, pokrzywka, rumień, obrzęk czy nieżyt nosa. W przypadku zażycia dużych dawek leku mogą wystąpić zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenia, ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia widzenia oraz zatrzymywanie płynów w organizmie.

Jeżeli lek jest zażywany przez długi czas, może spowodować małopłytkowość oraz niedokrwistość hemolityczną. W przypadku przedawkowania, u niektórych pacjentów może wystąpić tachykardia, bradykardia, niedociśnienie, hiperkaliemia, śpiączka, ostra niewydolność nerek, a nawet zatrzymanie krążenia. Jeśli dojdzie do przedawkowania leku zaleca się przeprowadzenie płukania żołądka oraz leczenie objawowe. Niewskazane jest wywoływanie wymiotów.

Ibuprofen – dawkowanie

U osób dorosłych, które zażywają lek w celu redukowania bólu, zaleca się stosowanie od 200 do 400 mg leku od 4 do 6 razy na dobę. Jeżeli lek jest stosowany bez konsultacji lekarskiej, nie należy przekraczać dobowej dawki 1,2 grama. W przypadku bólu o dużym nasileniu spowodowanego miesiączkowaniem, nie należy zażywać więcej niż 400 mg leku 4 razy w ciągu doby. W przypadku bólu o podłożu reumatycznym, zalecane dawkowanie to 200-800 mg, maksymalnie 3 razy w ciągu doby. U dzieci poniżej 12. roku życia należy podawać od 5 do 10 mg leku na kilogram masy ciała, ale w ciągu doby nie należy przekraczać dawki 40 mg.

Ibuprofen zaczyna działać po około 30 minutach od zażycia, a jego działanie trwa zazwyczaj od 4 do 6 godzin. Substancja wchłania się tylko częściowo, w około 60-90 proc. jest wydalany z moczem w postaci metabolitów.