Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje ze sprzedaży produkt o nazwie "Lord Nelson herbatka ziołowa w piramidkach sort. lipa 30 g"

Główny Inspektorat Sanitarny na początku kwietnia opublikował ostrzeżenie publiczne dotyczące wycofania ze sprzedaży herbatki ziołowej z lipy Lord Nelson z powodu stwierdzenia w produkcie zbyt wysokiego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, który może zagrażać zdrowiu konsumentów. Herbatka Lipa została wycofana ze sprzedaży w sieci Lidl.

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności pojawiło się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego 4 kwietnia 2019 roku. Wycofany produkt oznaczony jest numerem partii: L08011940 A, a producentem jest Mokate S.A. w Ustroniu. Firma Mokate oraz sieć Lidl wycofały kwestionowaną partię produktu z oferty. Produkt można zwrócić do sklepu bez okazania paragonu. 

Alkaloidy pirolizydynowe są powszechnie występującymi w przyrodzie toksynami naturalnego pochodzenia. Do tej pory poznano około 500 tego typu związków, z czego 17 uznawanych jest przez ekspertów za szczególnie groźne dla zdrowia. Znajdują się w wielu gatunkach roślin kwitnących, w tym w niektórych chwastach i około 3 proc. roślin na naszych łąkach zawiera te trujące związki. Zagrażają zwierzętom roślinożernym, w tym bydłu pasącemu się na pastwiskach. Mogą wtedy przeniknąć do mleka. Występują często w zwykłych chwastach, ale spotyka się je także w niektórych roślinach leczniczych, na przykład w żywokoście lekarskim, lępieżniku, podbiale pospolitym oraz w ogóreczniku lekarskim. Alkaloidy pirolizydynowe mogą się znaleźć w żywności produkowanej ze zbóż, w herbatkach ziołowych, w miodzie czy w suplementach diety, robionych na bazie niektórych roślin. Dlatego, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, poziom tych związków w żywności powinien być na bieżąco monitorowany.

Śladowe ilości tej substancji znajdują się w wielu roślinach, ich owocach czy kwiatach. W organizmie ludzkim są przetwarzane na substancje szkodliwe dla wątroby oraz układu nerwowego. Dlatego też produkty pochodzenia roślinnego są skrupulatnie badane pod względem obecności tego związku powyżej ustalonej, minimalnej normy.

Zobacz wideo

Inne produkty zakwestionowane przez GIS w ostatnim czasie

17 kwietnia 2019 roku Inspektorzy Sanitarni wycofali ze sprzedaży Sezam łuskany Radix-BIS 300 g z powodu obecności pałeczek Salmonella w dwóch z pięciu badanych próbek. Produkt powstał w firmie Radix-Bis w Romance. Nr partii: 31.10.2020 1906036. Dzień wcześniej, 16 kwietnia, zakwestionowano bezpieczeństwo "naczyń bambusowych" dostępnych w sklepach TEDi z powodu stwierdzenia zbyt wysokiego poziomu zawartości formaldehydu. Na stronie firmowej  tedi.com można sprawdzić, o które naczynia dokładnie chodzi i jeśli zostały zakupione w sklepie TEDi, zwrócić lub wymienić na inne.

Więcej o: