Tetracyklina - co to jest, kiedy się ją stosuje?

Tetracyklina to antybiotyk wykazujący szerokie działanie, wpływa między innymi na wiele rodzajów bakterii. Lek występuje w formie tabletek do podawania doustnego, a także w postaci maści do stosowania zewnętrznego. Jakie są wskazania do przyjmowania leku? Jakie efekty uboczne może wywoływać, a kto nie powinien go przyjmować?

Tetracyklina – stosowanie (ulotka)

Leków z grupy tetracyklin nie mogą stosować wszystkie osoby potrzebujące antybiotykoterapii. Przeciwwskazaniem do stosowania leków z tej rodziny jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, zarówno substancje czynne, jak i substancje pomocnicze.

Zobacz wideo

Lek zawiera laktozę oraz glukozę, przez co nie może być stosowany przez osoby cierpiące na niedobór laktazy, niedobór sacharazy-izomaltazy, nietolerancję galaktozy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Leku nie powinny zażywać dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia ani pacjenci cierpiący na ciężką niewydolność wątroby. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tetracykliny jest także ciąża oraz okres karmienia piersią. U kobiet w ciąży antybiotyki tego typu stosuje się jedynie w niektórych przypadkach, gdy jest to absolutnie konieczne i istnieją przeciwwskazania do przyjmowania innych antybiotyków.

Tetracyklin nie należy przyjmować jednocześnie z innymi antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi, lekami przeciwcukrzycowymi do stosowania doustnego, a także preparatami antykoncepcyjnymi do stosowania doustnego. Antybiotyków z grupy tetracyklin nie należy zażywać razem z lekami zawierającymi jony dwu- oraz trójwartościowych metali. Tetracykliny łatwo łączą się z takimi jonami, a powstałe w ten sposób połączenia nie są rozpuszczalne w wodzie i nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, przez co ich działanie jest znacznie osłabione. Z tego samego powodu w trakcie stosowania tetracyklin nie należy spożywać wielu produktów bogatych w związki metali, takich jak żelazo, magnez czy glin.

Należy również zachować odpowiedni odstęp czasowy między spożywaniem produktów tego typu, a przyjmowaniem antybiotyku. Zaleca się, aby przerwa wynosiła minimum 2 godziny. Z tego względu kapsułki najlepiej przyjmować między posiłkami popijając co najmniej szklanką wody. Antybiotyku nie należy popijać mlekiem ani innymi przetworami mlecznymi, ponieważ wpływają one na obniżenie wchłaniania preparatu. W większości przypadków stosuje się dawkę od 750 do 1500 mg substancji aktywnej na dobę, w porcjach przyjmowanych co około 6 godzin.

W trakcie leczenia nie można spożywać alkoholu. Podczas przyjmowania leku nie należy wystawiać się na działanie promieni słonecznych, gdyż może to skutkować wystąpieniem rumienia, pęcherzyków, obrzęków oraz łuszczenia się skóry.

Tetracyklina – skutki uboczne

Stosowanie antybiotyków z grupy tetracyklin, podobnie jak zażywanie innych leków, wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. Najbardziej popularne efekty uboczne w przypadku stosowania tetracyklin to:

  • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki, nudności
  • Owrzodzenie przełyku
  • Zapalenie okolic odbytu
  • Brak apetytu
  • Zapalenie języka
  • Zaczerwienienie twarzy
  • Utrudnienie przełykania
  • Zaburzenia widzenia, takie jak mroczki przed oczyma czy podwójne widzenie
  • Reakcje uczuleniowe, w tym złuszczające zapalenie skóry, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy.

Niepożądane efekty zwykle ustępują po zaprzestaniu zażywania antybiotyku. W celu odbudowania flory bakteryjnej jelit warto zażywać specjalne preparaty, a także spożywać produkty zawierające dobre bakterie, do których należą między innymi kefiry oraz jogurty.

Antybiotyki z tej grupy zażywane jednocześnie z preparatami wapnia mogą powodować tworzenie się trudno rozpuszczalnych związków, które tworzą się także w narządach, takich jak zęby oraz kości. Na powstawanie takich związków szczególnie narażone są osoby w okresie wzrostu kości. Z tego względu tetracyklin nie należy stosować u niemowląt (może przyczyniać się do zahamowania wzrostu kości). Nie powinny ich również zażywać kobiety w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ w tym okresie rozwijają się zęby dziecka, a zażywanie antybiotyków może skutkować uszkodzeniem zębów oraz pojawianiem się przebarwień.

Tetracyklina na trądzik

Tetracykliny w postaci tabletek lub maści mogą być stosowane w terapii większości rodzajów trądziku. Poza tym, maść zawierającą antybiotyk można stosować w przypadku zakażeń skóry, które wywoływane są przez bakterie.

Tetracyklina – cena

Leki zawierające tetracykliny kosztują około 10 złotych za opakowanie zawierające 16 tabletek powlekanych. Cena może być różna w zależności od apteki.

Więcej o: