Wlewy z witaminy C - czy są skuteczne i kiedy się je stosuje

Dożylne wlewy z witaminy C zyskują coraz więcej zwolenników. Takie kroplówki wykazują działanie wzmacniające. Mogą być stosowane na przykład po przebyciu infekcji albo operacji.

Wlewy dożylne z witaminy C – wskazania

Zobacz wideo

Witamina C, znana również pod nazwą kwas askorbinowy, to witamina, która znana jest z tego, że wspomaga odporność organizmu oraz przyspiesza walkę z infekcjami o podłożu wirusowym. Poza tym, jest ona zaliczana do grupy silnych antyoksydantów, co oznacza, że wpływa na zahamowanie procesów starzenia oraz zwalcza niekorzystne dla organizmu wolne rodniki. Witamina C ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy oraz serce, a także wpływa na wytwarzanie w organizmie kolagenu. Co ważne, witamina przyjmowana doustnie czy też dożylnie musi być traktowana jako suplement, czyli substancja wspomagająca leczenie, a nie jako środek, który leczy. Witamina przyjmowana doustnie może być pomocna w przebiegu nie tylko infekcji, ale również po urazach, oparzeniach, w przebiegu alergii, stanów zapalnych oraz astmy. Systematyczne przyjmowanie kwasu askorbinowego daje wiele korzyści takich jak:

Co ważne, najkorzystniejsze dla organizmu jest utrzymywanie stałej, odpowiednio wysokiej dawki witaminy C. Z tego względu należy przyjmować witaminę regularnie, najlepiej w małych dawkach i stałych odstępach czasu. Przyjmowanie doustnie dużych dawek kwasu askorbinowego może z kolei powodować biegunkę.

Wlewy z kwasu askorbinowego, w przeciwieństwie do przyjmowania witaminy w formie tabletek, a także wraz ze spożywanymi produktami, pozwalają na bardzo szybkie osiągnięcie wysokiego poziomu witaminy we krwi.

Witamina C dożylnie - działanie 

Od lat 70.XX wieku. naukowcy badają zastosowania witaminy C w terapii chorób nowotworowych różnego typu. Najnowsze badania na ten temat były prowadzone w 2014 roku w Bostonie. Wyniki zostały opublikowane w magazynie “Science TranslationalMedicine”, a autorzy badań byli niezwykle usatysfakcjonowani ich rezultatem. Zwolennicy tej metody leczenia przekonują, że stosowanie kroplówek z kwasu askorbinowego wpływa na poprawę komfortu życia osób chorych na raka, zmniejsza dolegliwości bólowe związane z chorobą oraz wzmacnia organizm. Witamina C ma również powodować zahamowanie rozwoju, a nawet niszczenie komórek nowotworowych. Mimo, iż pod wpływem tych badań rząd Stanów Zjednoczonych przeznaczył na dalsze prace nad określeniem wpływu witaminy C na nowotwory znaczne środki, lekarze onkolodzy nie są przekonani co do skuteczności tej metody. Jak podkreślają specjaliści, witamina C stosowana w celu leczenia nowotworu może nie tylko nie zahamować czy zniszczyć nowotworu, ale nawet powodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Lekarze przestrzegają, że przyjmowanie dużych ilości kwasu askorbinowego w formie dożylnych wlewów może zmniejszać skuteczność klasycznej chemioterapii, co z kolei może się przyczyniać do rozwoju nowotworu.

Dotychczas prowadzone badania na temat wykorzystania witaminy C w terapii chorób nowotworowych były prowadzone in vitro, na myszach lub na małej grupie ludzi, w związku z czym nie można uznać wyników za miarodajne i wiarygodne. Leczenia za pomocą wlewów z witaminy C w żadnym wypadku nie należy traktować jako alternatywy do klasycznych metod leczenia, takich jak chemioterapia oraz radioterapia.

Więcej o: