Preparat jest dostępny w aptekach w postaci maści oraz aerozolu. Obydwie formy leku mają w swoim składzie dwie substancje czynne - oksytetracyklinę działająca przeciwbakteryjnie oraz hydrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym. W jednym gramie aerozolu zawarte jest 3,1 mg hydrokortyzonu, natomiast 1 gram maści zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu. Oksytetracyklina występuje w aerozolu w chlorowodorku.
Za działanie preparatu odpowiadają substancje czynne, które działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Oksytetracyklina to antybiotyk należący do grupy tetracyklin. Ma on działanie bakteriostatyczne i tak jak wszystkie antybiotyki z tej grupy hamuje rozwój białek bakterii. Hydrokortyzon należy z kolei do grupy kortykosteroidów. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo oraz łagodzi świąd.
Oxycort, zarówno maść, jak i aerozol, stosuje się do miejscowego leczenia stanów zapalnych skóry, które występują na skutek zakażenia bakteryjnego. Preparat jest skuteczny, gdy stany zapalne pojawiają się w przebiegu takich chorób jak:
Preparat można stosować również przy odmrożeniach oraz oparzeniach pierwszego stopnia, a także w miejscach ukąszenia owadów.
Preparatu należy używać miejscowo, na obszary, w których występują zmiany chorobowe skóry. W przypadku aerozolu, lek należy rozpylać na skórę przez około 2-3 sekundy z odległości około 15-20 centymetrów. Lek najlepiej stosować od 2 do 4 razy na dobę, w równych odstępach czasu. Maść należy nakładać na skórę cienką warstwą. Nie powinno się stosować maści częściej niż 2 razy na dobę. Zwykle zaleca się stosowanie preparatu przez okres 1-2 tygodni, jednak w przypadku skóry twarzy, maści nie należy używać dłużej niż przez tydzień. Preparatu nie można używać, jeśli zapalenie skóry występuje w obszarze dookoła ust.
Nakładając preparat na skórę warto zachować ostrożność, aby substancja nie dostała się do ust ani nie weszła w kontakt z błonami śluzowymi. Nie należy stosować leku w okolicach oczu, ponieważ może to skutkować wystąpieniem jaskry lub zaćmy. Jeżeli w trakcie stosowania leku wystąpi podrażnienie skóry lub jakiekolwiek niepokojące objawy, należy zaprzestać używania leku i skonsultować się z lekarzem. Konsultacji lekarskiej należy zasięgnąć również w sytuacji, gdy po tygodniu stosowania leku nie nastąpi poprawa stanu skóry lub choroba będzie postępować. Zbyt długie stosowanie preparatu może prowadzić do rozwoju bakterii oraz grzybów. Preparat jest wydawany tylko po konsultacji z lekarzem i dostępny jest na receptę.
Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania Oxycortu. Są to między innymi:
Leku nie należy używać po szczepieniach ochronnych oraz jeżeli u pacjenta występują nowotwory skóry albo stany przedrakowe. Preparatu nie stosuje się również u dzieci, kobiet ciężarnych oraz kobiet karmiących piersią. Szczególną ostrożność należy zachować stosując lek u osób, u których występują stany zanikowe tkanki podskórnej, zwłaszcza jeśli pacjenci są w podeszłym wieku.
Stosowanie Oxycortu, tak jak używanie innych leków, może powodować skutki uboczne, wśród których należy wymienić przede wszystkim takie niepożądane efekty:
Bardziej narażone na wystąpienie skutków ubocznych są osoby stosujące maść lub aerozol na delikatną skórę pachwin i pach, z których składniki leku łatwiej wchłaniają się do krwioobiegu. Z tego względu, preparat należy stosować w tych miejscach jedynie w uzasadnionych przypadkach i na wyraźne polecenie lekarza.