Medyczna marihuana - gdzie i jak można ją dostać? Jaka jest cena produktu?

Medyczna marihuana to produkt, który, mimo że został zalegalizowany w 2017 roku, do końca ubiegłego roku stanowił temat tabu. Wszystko dlatego, że okres od legalizacji stosowania tego środka w celach leczniczych do zatwierdzenia na liście produktów farmaceutycznych, trwał ponad rok. Od grudnia 2018 roku medyczna marihuana jest już dostępna w polskich aptekach, jednakże jej cena stanowi poważną barierę dla większości potrzebujących. Szacuje się, że przy obecnych stawkach, koszt terapii medyczną marihuaną wynosi około 2000 zł miesięcznie.

Medyczna marihuana - lek na receptę

Pomimo, że medyczna marihuana przez większość ludzi uznawana jest za to samo, co narkotyk, prawo określa jej definicję i wskazuje na różnicę pomiędzy tym preparatem leczniczym, a marihuaną użytkowaną w innych celach. Według przepisów, medyczną marihuaną nazywa się konopie lecznicze, które uprawiane są w określonych warunkach, spełniają konkretne normy oraz podlegają kontroli jakości. Pomimo tych wytycznych, marihuana medyczna słusznie postrzegana jest jako to samo co popularna "trawka", ponieważ posiada takie same właściwości.

W Polsce medyczna marihuana zalegalizowana została 1 listopada 2017 roku, jednakże do aptek jako lek na receptę, trafiła dopiero w połowie grudnia 2018 roku.  Przyczyną tak długiego opóźnienia były uchwalone przepisy, w myśl których, konopie lecznicze stanowią surowiec farmaceutyczny, a nie lek. Taki zapis spowodował, że marihuana musiała zostać zgłoszona w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Cały proces, zgodnie z prawem trwał 270 dni, finalnie produkt miał trafić do aptek w listopadzie, jednak z powodu opóźnienia stał się dostępny miesiąc później. Uznanie konopi leczniczych jako surowiec farmakologiczny, a nie lek, spowodowało również, że produkt ten nie jest sprzedawany w konkretnych, standaryzowanych porcjach. To lekarz w recepcie ma określić jaką dawkę THC powinien przyjmować pacjent i dopiero wtedy, po okazaniu recepty, farmaceuci przygotowują preparat.

Medyczna marihuana - sklep

Przepisy dotyczące legalizacji marihuany leczniczej zabraniają uprawy na terenie kraju konopi, wobec czego, produkt ten musi być importowany. Aktualnie dostawcą marihuany do polskich aptek jest kanadyjska firma Spectrum Cannabis, w przyszłości rynek mają zaopatrywać Duńczycy. W związku z tym, że produkt importowany jest zza granicy, na terenie Polski istnieje niewiele punktów, w których można dostać marihuanę medyczną. Marihuana dostępna jest przede wszystkim w aptekach. Pocieszające jest to, że liczba punktów, w których można zakupić leki na bazie konopi leczniczych bardzo szybko wzrasta - w grudniu można było je zakupić jedynie w 3 miastach (Poznań, Konin, Wrocław), zaś od 17 stycznia już w 60 aptekach w 12 województwach. Istnieją również sklepy internetowe, w których można zakupić produkty wytwarzane z medycznej marihuany. Produkty te zawierają bardzo małe stężenie oleju CBD i występują w formie kapsułek, plastrów lub olejów, wobec czego, zgodnie z prawem, dostępne są bez recepty.

Medyczna marihuana - cena

Niestety, cena medycznej marihuany jest bardzo wysoka, wobec czego nie każdy potrzebujący może pozwolić sobie na terapię tym środkiem. Cena 1 grama gotowego produktu, który jest dostępny w aptece wynosi około 65 zł. W związku z tym, na miesięczną terapię pacjent musi wydać minimum 2000 zł, co stanowi zbyt wysoki pułap cenowy dla większości chorych.

Przyczyną tak wysokiej ceny jest niewątpliwie zakaz uprawy medycznej marihuany w Polsce. W obecnej sytuacji, przy braku konkurencji, zagraniczna firma nie ma ograniczenia cenowego (w Kanadzie 1 gram produktu to koszt 8,5 dolara, czyli około 32 zł). Ponadto, zakwalifikowanie marihuany leczniczej do grupy surowców farmaceutycznych, skutkowało nałożeniem większego, 23-procentowego podatku. Farmaceuci oraz lekarze zgodnie twierdzą, że podatek VAT od tego produktu powinien wynosić 8%.

Kolejną, mało optymistyczną wiadomością jest fakt, że produkty zawierające marihuanę medyczną, nie znalazły się na liście leków refundowanych. Nowela do ustawy refundacji, wprowadzona równocześnie z przepisami, dotyczącymi legalizacji marihuany medycznej, wykluczyła niższą cenę tego rodzaju produktów dla potrzebujących. Są to bardzo złe wiadomości dla osób, które cierpią na choroby, wymagające kuracji marihuaną leczniczą - pomimo, że produkt ten jest bardzo kontrowersyjny, jest bardzo skuteczny w walce z wieloma, poważnymi schorzeniami.

Zobacz wideo
Więcej o: