Podstawowym działaniem hydroksyzyny jest hamowanie funkcjonowania niektórych czynności mózgu. W związku z tym substancja wykazuje działanie przeciwlękowe oraz uspokajające. Oprócz tego, blokuje działanie histaminy, która jest wydzielana przez organizm, w związku z czym wykazuje działanie antyalergiczne oraz łagodzi świąd skóry.
Główne wskazania do przyjmowania hydroksyzyny to:
Substancja jest używana również jako środek uspokajający przed i po zabiegach chirurgicznych, a także jako lek łagodzący stany lękowe, wymioty oraz świąd u dzieci.
Tak jak w przypadku większości leków, również w przypadku hydroksyzyny istnieją pewne przeciwwskazania do jej przyjmowania. Wśród najważniejszych przeciwwskazań należy wymienić takie schorzenia jak:
Preparatu nie powinny zażywać kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, a także osoby cierpiące na nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku.
Leki zawierające hydroksyzynę są dostępne w Polsce tylko na receptę. Preparat przepisywany jest przez lekarza, który powinien przeprowadzić dokładny wywiad lekarski dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjenta, to jest problemów zdrowotnych oraz ewentualnych przeciwwskazań do stosowania hydroksyzyny. W trakcie wizyty u lekarza należy poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych lekach. Hydroksyzyna oddziałuje w szczególności z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy. Hydroksyzyna wzmacnia działanie tych substancji, dlatego zazwyczaj zaleca się zmniejszenie ich dawki. Preparat nasila również działanie leków przeciwzakrzepowych.
Hydroksyzyna jest dostępna w formie syropu oraz tabletek. Lek podany w syropie bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i wykazuje działanie już po około 5-10 minutach od zażycia. Substancja utrzymuje się we krwi przez około 7-10 godzin u osób dorosłych, około 6-7 godzin u dzieci i nawet 18-21 godzin u osób starszych. W przypadku przyjmowania preparatu w formie tabletek każdorazowo tabletkę należy popić szklanką wody. Jeżeli pacjent zapomni o przyjęciu dawki, należy ją jak najszybciej uzupełnić, jednak nie należy przyjmować podwójnej dawki leku. W sytuacji przedawkowania należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Hydroksyzynę należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, w przepisanej przez niego dawce oraz odstępach czasu. Podczas przyjmowania preparatu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on zwiększać ryzyko wystąpienia i nasilać ewentualne działania niepożądane. Jeżeli w trakcie stosowania leku wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak na przykład problemy z koncentracją, drżenie, skurcz szczęki, szyi, języka lub skurcze w okolicach oczu należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza.
Zażycie hydroksyzyny wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia niepożądanych efektów. Do skutków ubocznych stosowania tej substancji należy zaliczyć przede wszystkim:
W przypadku zażycia zbyt dużej dawki leku mogą wystąpić również zaburzenia świadomości, zaburzenia koordynacji ruchowej, poważne problemy z oddychaniem, gorączka, tachykardia, a także wymioty.