Balsam Szostakowskiego - co to takiego, jak działa i kiedy jest stosowany?

Balsam Szostakowskiego to bardo populary preparat, który został wykryty przez przypadek. Dobrze sprawdza się w leczeniu trudno gojących się ran na ciele, wykorzystywany jest także w leczeniu hemoroidów czy wrzodów żołądka. Kiedy jeszcze jest stosowany i na czym polega jego działanie?

Balsam został wynaleziony w 1939 roku przez rosyjskiego chemika Michaiła Szostakowskiego. Naukowiec zyskał sławę dzięki syntezie poliwinylopirolidonu, który znany jest jako sztuczne osocze krwi.

Balsam Szostakowskiego - jakie są jego właściwości?

Balsam Szostakowskiego, przy stosowaniu zewnętrznym, jest całkowicie bezpieczny dla organizmu. Nie zawiera żadnych szkodliwych substancji toksycznych, nie powoduje alergii, nie wnika też do krwioobiegu. Można go stosować także wewnętrznie, jednak w tym wypadku warto zasięgnąć opinii lekarza.

Po nałożeniu bezpośrednio na skórę albo błony śluzowe tworzy elastyczną, ściśle przylegającą warstwę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza tymi drażniącymi i zapewnia odpowiednie mikrośrodowisko dla procesów gojenia. Dodatkowo zapewnia właściwe pH, wymianę gazową oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

W czasie II wojny światowej, kiedy był szczególnie często stosowany przez żołnierzy, łagodził przykre dolegliwości towarzyszące odmrożeniom i poparzeniom.

Balsam Szostakowskiego stanowi bazę wielu preparatów. Z opracowanej wiele lat temu receptury po dziś dzień powstają różne preparaty recepturowe (jest bazą dla maści, past, czopków). Stosuje się go w leczeniu m.in. czerwonki, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadkwasoty, zgagi, nieżytu żołądka oraz refluksu. Wskazania do stosowania balsamu Szostakowskiego to leczenie trudno gojących się ran, oparzeń, czyraków, odleżyn, a także żylaków odbytu, czyli hemoroidów.

Balsam Szostakowskiego jest bazą preparatów firmy Nes Pharma, znanych pod nazwą Avilin. Do wyboru mamy: Avilin Balsam Gastro płyn do stosowania wewnętrznego i Avilin Balsam Spray - stworzony z myślą o ranach na powierzchni skóry.

Avilin Balsam Gastro to jedyny na terenie Unii Europejskiej specyfik do stosowania wewnętrznego, którego recepturę oparto na słynnym balsamie Szostakowskiego. Preparat w takiej formie stosuje się raz dziennie - wieczorem, na pusty żołądek, najlepiej 5 godzin po ostatnim posiłku.

Skutecznie chroni błony śluzowe układu pokarmowego przed działaniem szkodliwych i drażniących czynników zewnętrznych, szczególnie kwasu solnego naturalnie znajdującego się w żołądku. Cena Avilin Balsam Gastro to ok. 30 zł za 110 ml.

Preparaty lecznicze na bazie balsamu Szostakowskiego można przygotować w domu:

  1. Balsam Szostakowskiego 25-50g + olej lniany 75-50 g, wymieszać - smarować i okładać odleżyny, oparzenia, odparzenia, miejsca dotknięte atopowym zapaleniem skóry, dermatozy, zmiany troficzne skóry, ponadto do pielęgnowania i ochrony skóry rąk przy narażeniu na czynniki szkodliwe.
  2. Balsam Szostakowskiego 25-50 g + tran naturalny 75-50 g, wymieszać - do smarowania i okładów: oparzenia, trudno gojące się rany, wypryski, suche zapalenie skóry, odleżyny, odmrożenia.
  3. Balsam Szostakowskiego 25 g + maść nagietkowa 50 g + tran lub olej z czarnuszki 25 g, wymieszać - do smarowania i okładów: atopowe zapalenie skóry, dermatozy, stany zapalne zewnętrznych narządów płciowych i odbytu, odleżyny, oparzenia, trudno gojące się rany, odmrożenia; do pielęgnowania i ochrony skóry przy narażeniu na szkodliwe czynniki środowiska zewnętrznego.

Balsam Szostakowskiego przeciwwskazania

Z kuracji balsamem Szostakowskiego muszą zrezygnować osoby, które maja problemy z wątrobą (gdy jej miąższ jest uszkodzony) lub  zmagają się zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży oraz te, które karmią swoje dziecko piersią. Mimo że nie ma żadnych doniesień jak lek może wpływać na płód, dziecko czy samą laktację warto poradzić się lekarza. Kuracja na własna rękę zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko.

Warto zaznaczyć, że balsam Szostakowskiego, choć cieszy się sporą popularnością wśród samych pacjentów, to lekarze maja do niego stosunek ambiwalentny. Nie istnieją bowiem żadne badania, które potwierdziłyby, że środki na jego bazie są bezpieczne i faktycznie skutecznie walczą z chorobami układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka czy zgaga.

Współczesna medycyna ma dzisiaj do zaoferowania chorym nowoczesne leki, których skuteczność potwierdzają badania, a ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Osoby z tego rodzaju dolegliwościami muszą sobie zdawać sprawę, że same leki to za mało. Niezwykle ważna jest zmiana nawyków żywieniowych.

Każdy pacjent, bez względu na rodzaj dolegliwości, przed rozpoczęciem kuracji balsamem Szostakowskiego powinien poradzić lekarza. To do niego należy ostateczna decyzja. Jeśli wyrazi zgodę, powinien także dobrać dawkę, sposób aplikowania preparatu oraz czas trwania kuracji.

Więcej o: