Substancją czynną w maści jest chloramfenikol, który występuje w ilości 10 mg lub 20 mg na 1 gram maści, w zależności od wersji maści. Oprócz substancji czynnej detreomycyna zawiera lanolinę oraz olej arachidowy. Maść ma jasnożółty kolor i jednolitą konsystencję. Występuje w tubie o pojemności 5 gramów, która zapakowana jest w kartonowe pudełko wraz z ulotką dotyczącą stosowania leku.
Chloramfenikol jest wykorzystywany również do sporządzania roztworów spirytusowych, past, kremów oraz kropli do oczu.
Produkt należy przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze nieprzekraczającej 25?C. Należy zadbać o to, aby do maści nie miały dostępu dzieci. W przypadku detreomycyny szczególnie istotna jest jej data ważności. Po upływie terminu, w którym maść może być stosowana należy ją bezwzględnie wyrzucić.
Głównym wskazaniem do stosowania detreomycyny są choroby skórne o charakterze ropnym, które są oporne na działanie innych antybiotyków. Maść przepisuje się również w przypadku takich dolegliwości jak:
Maść jest przeznaczona do stosowania miejscowego na skórę. Działa bakteriobójczo, między innymi na drobnoustroje beztlenowe oraz bakterie Salmonella spp., Neisseria spp., Chlamydia spp., Haemophilus influenzae, Escherichia coli oraz Mycoplasma spp.
Niewielką ilość maści należy każdorazowo wycisnąć na czystą gazę. Następnie należy ją nakładać na uprzednio oczyszczoną i wysuszoną skórę objętą zmianami chorobowymi. Między poszczególnymi aplikacjami leku należy zachować odstęp około 6-8 godzin. Zaleca się nakładanie maści maksymalnie 3 razy w ciągu doby. Jeśli pominie się dawkę leku, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej aplikacji.
Leku nie należy stosować przez okres dłuższy niż 2 tygodnie. Maść należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i przez okres jaki zaleci specjalista. Zbyt wczesne przerwanie stosowania może skutkować nawrotem choroby.
Przeciwwskazania do stosowania detreomycyny to:
Poza tym maści nie powinny stosować osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. W przypadku dzieci w okresie dojrzewania maść stosuje się jedynie w wyjątkowych sytuacjach i należy maksymalnie ograniczyć przyjmowanie leku. Maści nie poleca się do stosowania zachowawczego. Stosowanie detreomycyny przez okres dłuższy niż 2 tygodnie, a także stosowanie jej na dużych powierzchniach skóry może prowadzić do pojawienia się niepożądanych skutków.
Maści nie należy stosować równocześnie z preparatami zawierającymi cefalosporyny, a także penicyliny, ponieważ wzajemne oddziaływanie substancji może się znosić. Nie poleca się jednoczesnego stosowania detreomycyny oraz erytromycyny, ponieważ mogą one działać w sposób konkurencyjny. Substancja czynna, czyli chloramfenikol, nasila oraz przedłuża okres działania preparatów, które są metabolizowane w wątrobie, takich jak fenytoina czy warfaryna.
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługę maszyn.
Stosowanie detreomycyny wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków. Mogą być to między innymi:
Jeżeli wystąpią takie dolegliwości jak rumień, pokrzywka czy nadkażenie drożdżakami zaleca się zaprzestanie używania maści. Niezwykle rzadkie powikłania, jakie mogą wystąpić po stosowaniu detreomycyny to uszkodzenia szpiku, nawet anemia aplastyczna, a także nieprawidłowy skład krwi.