Po preparat z maleinianem feniraminy sięga się także w leczeniu objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (takich jak ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dorosłych i dzieci po 15. roku życia. Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę.
W przypadku wystąpienia zakażenia bakteryjnego może być konieczne wdrożenie leczenia antybiotykami.
Nawet jeśli istnieją wskazania do podania leku, są sytuacje, kiedy jego stosowanie nie jest możliwe. Nie powinny po niego sięgać osoby z:
Leku nie mogą także przyjmować dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Farmaceutyków, które mają w swoim składzie maleinian feniraminy, nie można łączyć z paracetamolem, ponieważ istnieje ryzyko przedawkowania.
Ponieważ związek ten znajduje się głównie w lekach dostępnych bez recepty, przed rozpoczęciem stosowania należy bardzo dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do leku, jeśli cokolwiek będzie budziło wątpliwości lub jest niejasne, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem z farmaceutą.
Trzeba także pamiętać, że leki z maleinianem feniramin są przeznaczone do stosowania krótkotrwałego. Zazwyczaj bezpiecznie można je stosować przez ok. 5 dni. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem.
Zbyt długie przyjmowanie leku może wywołać zaburzenia psychiczne, zdarza się, że prowadzi do uzależnienia, głównie psychicznego. W czasie przyjmowania leku nie należy spożywać alkoholu, gdyż może to doprowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Alkohol oraz leki uspokajające (zwłaszcza barbiturany) nasilają uspokajające działanie leków przeciwhistaminowych, w tym feniraminy. U osób nadużywających alkoholu zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia wątroby.
Szczególną ostrożność należy zachować u chorych z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Do leków, w których wykorzystuje się ten preparat należą Fervex, Theraflu ExtraGrip, Gripex Noc, Polopiryna Complex.
Preparat może powodować senność i zaburzać sprawność psychoruchową, a zatem uniemożliwiać prowadzenie pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn. Znacznie rzadziej można się spotkać także z suchością w jamie ustnej, czasowymi zaburzeniami w oddawaniu moczu, u ludzi w podeszłym wieku mogą pojawić się stany splątania lub pobudzenia.
Maleinian feniramin bardzo często – zwłaszcza w przypadku leków na przeziębienie czy tych łagodzących objawy grypopodobne - ma postać granulatu, który należy rozpuścić w wodzie.
To również może cię zainteresować: