Maleinian feniraminy - co to związek, w jakich lekach można go znaleźć i kiedy są stosowane?

Maleinian feniraminy jest nieselektywnym lekiem pierwszej generacji i ma działanie antyhistaminowe. Sprawdza się w łagodzeniu dokuczliwych objawów alergii, pyłkowicy oraz kataru siennego. Poprzez obkurczenie śluzówki nosa powstrzymuje uciążliwy katar i odruch kichania oraz hamuje łzawienie oczu. Kiedy jeszcze jest stosowany i w jakich lekach można go znaleźć?

Po preparat z maleinianem feniraminy sięga się także w leczeniu objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (takich jak ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dorosłych i dzieci po 15. roku życia. Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę.

W przypadku wystąpienia zakażenia bakteryjnego może być konieczne wdrożenie leczenia antybiotykami.

Maleinian feniraminy – przeciwwskazania

Nawet jeśli istnieją wskazania do podania leku, są sytuacje, kiedy jego stosowanie nie jest możliwe. Nie powinny po niego sięgać osoby z:

  • ciężką niewydolnością nerek lub wątroby,
  • jaskrą z zamykającym się kątem przesączania,
  • rozrostem gruczołu krokowego i utrudnionym oddawaniem moczu,
  • fenyloketonurią.

Leku nie mogą także przyjmować dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Farmaceutyków, które mają w swoim składzie maleinian feniraminy, nie można łączyć z paracetamolem, ponieważ istnieje ryzyko przedawkowania.

To tylko katar? Nie lekceważ. Źle leczony może skończyć się zapaleniem zatok i operacją

Jak stosować leki z maleinianem feniramin?

Ponieważ związek ten znajduje się głównie w lekach dostępnych bez recepty, przed rozpoczęciem stosowania należy bardzo dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do leku, jeśli cokolwiek będzie budziło wątpliwości lub jest niejasne, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem z farmaceutą.

Trzeba także pamiętać, że leki z maleinianem feniramin są przeznaczone do stosowania krótkotrwałego. Zazwyczaj bezpiecznie można je stosować przez ok. 5 dni. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem.

Zbyt długie przyjmowanie leku może wywołać zaburzenia psychiczne, zdarza się, że prowadzi do uzależnienia, głównie psychicznego. W czasie przyjmowania leku nie należy spożywać alkoholu, gdyż może to doprowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.

Alkohol oraz leki uspokajające (zwłaszcza barbiturany) nasilają uspokajające działanie leków przeciwhistaminowych, w tym feniraminy. U osób nadużywających alkoholu zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia wątroby.

Szczególną ostrożność należy zachować u chorych z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Do leków, w których wykorzystuje się ten preparat należą Fervex, Theraflu ExtraGrip, Gripex Noc, Polopiryna Complex.

Maleinian feniramin – działania nie pożądane

Preparat może powodować senność i zaburzać sprawność psychoruchową, a zatem uniemożliwiać prowadzenie pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn. Znacznie rzadziej można się spotkać także z suchością w jamie ustnej, czasowymi zaburzeniami w oddawaniu moczu, u ludzi w podeszłym wieku mogą pojawić się stany splątania lub pobudzenia.

Maleinian feniramin  bardzo często – zwłaszcza w przypadku leków na przeziębienie czy tych łagodzących objawy grypopodobne - ma postać granulatu, który należy rozpuścić w wodzie.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: