WZW C, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C, to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HCV. Aby wykryć zakażenie wirusem HCV należy wykonać badanie krwi, ponieważ pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po upływie 2- 6 tygodni od zakażenia. Do najbardziej charakterystycznych należą:
Niestety przypadki, gdy choroba niemal od razu daje o sobie znać zdarzają się bardzo rzadko. Większość chorych nie ma pojęcia, że choruje i o zakażeniu dowiaduje się przez przypadek, lub gdy choroba jest bardzo zaawansowana. Nieleczone WZW C zazwyczaj kończy się marskością i rakiem wątrobowokomórkowym (poprzedzone komplikacjami typu: wodobrzusze, żylaki i krwawienia przełyku, żółtaczka, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia psychiczne, śpiączka wątrobowa). Schorzeniu często towarzyszą choroby autoimmunologiczne, które znacznie pogarszają rokowania.
Najlepszym i najprostszym sposobem na wykrycie zakażenia wirusem HCV jest badanie krwi na obecność przeciwciał anty HVC, jednak aby było ono wiarygodne trzeba poczekać kilka tygodni od chwili, w której mogło dojść do potencjalnego zakażenia. Materiał do badania pobiera się z żyły łokciowej, czyli tak samo jak przy klasycznej morfologii. U zdrowego człowieka przeciwciała w ogóle nie powinny się pojawić. Trzeba jednak pamiętać, ze dodatni wynik testu wcale nie musi oznaczać choroby, potwierdza jedynie to, ze organizm miał kontakt z wirusem.
Przeciwciała anty-HCV pojawiają się w surowicy krwi osoby zakażonej wirusem HCV – Hepatitis C Virus. Kiedy przedostanie się do organizmu może wywołać wirusowe zapalenie wątroby typu C. Do zarażenia może dojść w wyniku:
Badanie powinny wykonać także osoby, które mają nieprawidłowy wynik prób wątrobowych (czyli enzymów regulujących pracę wątroby). Miały wykonywaną gastroskopię, kolonoskopię lub bronchoskopię.
Oznaczenie przeciwciał anty HCV wykonuje się u osób, które miały kontakt z osobami chorymi na WZW typu C. Pierwsza faza zarażenia HCV może nie dawać żadnych objawów, dlatego oznaczenie przeciwciał to jedyny sposób, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie. Zakażenie wirusem HCV mogą sugerować:
Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania i nie ma potrzeby przychodzić na czczo.
U osób zdrowych, które nigdy nie miały kontaktu z wirusem przeciwciała anty HCV nie są wykrywane, w ich przypadku wynik będzie ujemny.
Wykrycie przeciwciał anty-HCV możliwe jest dopiero po upływie 4–10 tygodniach (średnio 7–8) od zakażenia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ich wykrycie i uzyskanie wyniku dodatniego wcale nie musi oznaczać choroby. Pozytywny wynik badania potwierdza jedynie, że pacjent miał kontakt z wirusem HCV, nie wiadomo jednak czy zakażenie jest świeże, czy też miało miejsce dawno temu, a organizm po prostu wytworzył przeciw niemu przeciwciała. Odpowiedź na to pytanie dają badania krwi metodą PCR. Pozwala ono określić czy w surowicy krwi występuje RNA wirusa, czyli fragment kodu genetycznego.
Badanie na obecność przeciwciał anty HCV można wykonać praktycznie w każdym punkcie diagnostycznym. Cena takiego testu wynosi ok. 30 złotych.
To również może cię zainteresować: