Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, diagnoza, leczenie

Zapalenie oskrzeli to chorzenie, które u bardzo małych dzieci może być niebezpieczne. Zazwyczaj ma ostry przebieg i pojawienie się pierwszych objawów powinno sprowokować rodziców do jak najszybszego zabrania dziecka do lekarza.

Zapalenie oskrzeli u niemowlęcia to najczęściej powikłanie po infekcji górnych dróg oddechowych. Za stan zapalny utrzymuje się około tygodnia, a za jego rozwój najczęściej odpowiadają:

  • adenowirusy,
  • rhinowirusy,
  • wirusy grypy i paragrypy,
  • bakterie (tego rodzaju zapalenia oskrzeli zdarzają się bardzo rzadko).

U niemowlaków, podobnie, jak u starszych dzieci, najczęściej rozpoznaje się ostre zapalenie oskrzeli. Poprzedzone jest zwykle cechami infekcji kataralnej, a zachorowania są sezonowe – dominują w okresie jesienno - zimowo - wiosennym.

Zapalenie oskrzeli u niemowląt – objawy

Zapalenie oskrzeli u niemowląt może być bardzo niebezpieczne. Nawet niewielki obrzęk błony śluzowej oskrzeli może utrudnić dziecku oddychanie. Dzieje się tak ponieważ układ oddechowy tak małego dziecka jest jeszcze niedojrzały i przez to bardzo wąski. Tym samym nawet niewielka ilość zalegającej wydzieliny bardzo utrudnia dziecku oddychanie.  U niemowląt choroba może się objawiać przyspieszonym oddechem, tzw. sapką. Problemy z oddychaniem widoczne są praktycznie gołym okiem (maluch gwałtownie porusza skrzydełkami nosa podczas oddychania).
Bardzo często choremu niemowlakowi dokuczają bóle brzucha, niekiedy zdarzają się także duszności.

Zapalenie oskrzeli u niemowląt – leczenie

W leczeniu zapalenie oskrzeli u niemowląt stosuje się przede wszystkim antybiotyki, ponieważ u tak małych dzieci bardzo łatwo dochodzi również do zakażeń bakteryjnych. Jednak o tym, czy i jaki lek zostanie podany może zdecydować jedynie lekarz.

Każdy rodzić musi pamiętać, aby dokładnie trzymać się zaleceń pediatry. Tylko tak lek ma szansę zadziałać. Nie można tez manipulować czasem w jakim lek ma być podawany. Nawet jeśli wydaje nam się, że objawy u dziecka ustąpiły, to dziecko musi przyjąć tyle dawek leku ile przepisał lekarza.

Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę należy mu podać lek przeciwgorączkowy, najlepiej w postaci syropu. Trzeba też pamiętać, aby dziecko przyjmowało dużą ilość płynów (najlepiej wody, pokarmu z piersi lub herbatek ziołowych, sztuczne, dosładzane soki nie są wskazane). Trzeba o tym pamiętać, bo jeśli dojdzie do odwodnienia organizmu nie da się uzupełnić braków w domu podając dziecku butelkę z wodę. W takich sytuacjach konieczna jest hospitalizacja i podłączenie kroplówki.

W przypadku dzieci, które są alergikami zapalenie oskrzeli może doprowadzić do zwężenia dróg oddechowych i malec może mieć spore problemy z oddychaniem dziecko może mieć problemy z oddychaniem. W takich sytuacjach dziecko musi dostać lek rozszerzający oskrzela, najlepiej w postaci wziewnej.

Pokój, w którym przebywa dziecko powinna panować odpowiednia wilgotność powietrza. Nie jest jednak konieczny drogi nawilżacz powietrza. Wystarczy mokry ręcznik rozłożony na włączonych kaloryferach lub miska z wodą. Malec nie powinien mieć również ze szkodliwymi toksycznymi oparami, np. dymem papierosowym. Trzeba też dbać o to, aby w pomieszczeniu panowała stała temperatura.

Aby ułatwić dziecku oczyszczanie oskrzeli warto oklepywać dziecko. Trzeba jednak robić to bardzo delikatnie, aby nie zaszkodzić maluchami. Nie można w plecy dziecka uderzać całą dłonią, trzeba ją zgiąć, tak aby kształtem przypominała łódeczkę.

Tak małym dzieciom nie można podawać syropów przeciwkaszlowych, ponieważ utrudniają one wydalanie zapalnej wydzieliny.

Aby jeszcze ułatwić dziecku walkę z chorobą można:

  • układając dziecko w łóżeczku warto położyć głowę malca nieco wyżej niż reszta ciała, tym samym dziecku będzie się łatwiej oddychało,
  • zastosować inhalacje, które nawilżą drogi oddechowe, warto od czasu do czasu w pokoju dziecka rozpalić mgiełkę z wody morskiej,
  • jeśli kaszel jest bardzo silny można zamknąć się w zaparowanej łazience i zrobić inhalację (wystarczy pięć minut) – wystarczy do wanny wlać wodę i dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego lub zaparzonej szałwii albo rumianku.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: