Izotek - działanie, wskazania, przeciwskazania

W okresie dojrzewania, na twarzy mogą się pojawić czerwone, często ropne wypryski. Jeśli zawodzą wszystkie dotychczas stosowane metody - samodzielnie, jak i pod kuratelą dermatologa, pacjenci sięgają po Izotek. Choć wielu ludzi chwali się świetnymi efektami kuracji tym specyfikiem, nie brakuje także tych, którzy wymieniają wiele skutków ubocznych działania leku. Jak to jest w rzeczywistości?

W zależności od indywidualnych uwarunkowań i złożoności problemu z trądzikiem młodzieńczym, różne metody walki z nim okażą się skuteczne. W niektórych przypadkach wystarczająca okaże się odpowiednia pielęgnacja skóry i ewentualnie doustne środki oczyszczające organizm. W innych przypadkach jednak problem z wykwitami na twarzy może być na tyle duży, że tradycyjne metody zawodzą, wiele osób sięga po Izotek. Jest to popularny lek na problemy z uporczywym trądzikiem.

Czym jest ten specyfik? Izotek to handlowa nazwa leku - izotretynoiny, która jest pochodną witaminy A. Obecnie uznawany jest za najsilniejszy lek tego rodzaju na problemy ze skórą. Do najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania Izoteku zalicza się: 

  • początkowe znaczne pogorszenie stanu skóry
  • znaczne i uciążliwe wysuszenie skóry twarzy, łącznie z łuszczeniem się skóry
    przesuszenie skóry ust, pękanie
  • suchość oczu
  • pogorszenie jakości widzenia
  • bóle stawów
  • pojawiające się krwawienia z nosa
  • znaczne obciążenie wątroby i pogorszenie się wyników wątrobowych
  • obniżenie nastroju, stany depresyjne 

Izotek - opinie pacjentów 

Na forach internetowych jest wiele opinii świadczących o tym, że leczenie Izotekiem nie tylko nie należy do najprzyjemniejszych, ale bywa niebezpieczne. Internauci opisują, że podczas stosowania leku doświadczali: depresji, myśli samobójczych, znacznego pogorszenia stanu skóry w początkowej fazie kuracji, pękających usta, nawet do krwi. Oczywiście u wielu osób nie występują niepokojące objawy. Każdy organizm inaczej reaguje na leczenie. Warto jednak pamiętać o zagrożeniach płynących ze stosowania tego leku. Najważniejszą zasadą jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza, pod opieką którego prowadzimy kurację. Jeśli stan Twojej cery pozostawia wiele do życzenia, mimo zastosowanych różnych metod leczenia, mimo różnych opinii, warto podjąć leczenie preparatem Izotek. Efekty nie będą co prawda zauważalne od razu, jednak po dłuższym i regularnym czasie stosowania, stan cery ulega poprawie. 

Pielęgnacja skóry podczas kuracji Izotekiem

Skóra leczona preparatem Izotek wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim, zapomnij o dotychczasowych zasadach pielęgnacji skóry tłustej, w trakcie leczenia staje się ona cerą suchą i wymaga intensywnego nawilżenia. Dodatkowo absolutną koniecznością jest stosowanie kremów z filtrem i unikanie promieniowania UV. Skóra może mieć również tendencje do nadwrażliwości. Dlatego zaleca się stosowanie dermokosmetyków o silnych właściwościach nawilżających, nie zawierających jednak składników zapychających.

Więcej o: