Nazwa terapii wywodzi się od greckiego słowa "chele" - szczypce kraba. Jej twórcy uważają, że substancje wykorzystywane w leczeniu tak silnie wiążą w organizmie jony metali ciężkich, jak szczypce kraba ściskają swą zdobycz. Efektem kuracji jest głębokie oczyszczenie i odtrucie organizmu . W chelacji wykorzystywane są tzw. dwufunkcyjne substancje organiczne. Mogą one pewne związki do siebie trwale przyłączać, inne zaś dostarczać do komórek organizmu. Te pierwsze to szkodliwe jony metali ciężkich, np. ołowiu, rtęci, kadmu. Natomiast drugie to niezbędne dla organizmu makro- i mikroelementy , np. wapń, magnez, cynk, selen , miedź, żelazo, chrom.
Związkiem chelatowym znajdującym się zwykle w kroplówce podawanej w trakcie terapii jest syntetyczny aminokwas - kwas wersenowy zwany w skrócie EDTA. Wiąże on i usuwa z organizmu jony metali ciężkich, a w zamian może wprowadzać do komórek cenne makro- i mikroelementy. Jak potwierdziły badania kliniczne, EDTA ma też właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe. Usuwa złogi wapnia z tętnic, zmniejsza lepkość płytek krwi (krzepliwość), obniża poziom "złego" cholesterolu (LDL), rozpuszcza zakrzepy powstałe w naczyniach krwionośnych. Świetnie też wymiata wolne rodniki. Dzięki swym właściwościom związek ten nie tylko chroni przed miażdżycą i choroba wieńcową , ale też - poprawiając ukrwienie i zaopatrzenie w tlen oraz nie dopuszczając do panoszenia się wolnych rodników - polepsza naszą wydolność fizyczną, umysłową i opóźnia proces starzenia się. Zanim poddamy się chelacji, musimy wykonać m.in. morfologię, badanie moczu na zawartość kreatyniny, wysiłkowe EKG , a w przypadku zaawansowanej miażdżycy tętnic wieńcowych potrzeb-na jest też aktualna koronarografia. Jeżeli chcemy poddać się chelacji profilaktycznie, warto wcześniej wykonać analizę włosów, która pozwoli ustalić poziom pierwiastków w organizmie (wtedy wiadomo na przykład, jakich metali ciężkich mamy za dużo, a jakich makro- i mikroelementów za mało).
Na podstawie wyników badań lekarz dobiera odpowiedni dla nas skład kroplówki. EDTA podaje się w dawce zależnej od wagi (1 g EDTA na każdy kilogram wagi ciała na godzinę; jeżeli zatem ważymy 65 kg, do żyły trafi w ciągu godziny 65 g substancji oczyszczającej). W kroplówce zwykle znajdują się też makro- i mikroelementy oraz witaminy . Ich zestaw jest modyfikowany w zależności od choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Kroplówkę podłącza się do żyły w zgięciu łokcia, zabieg odbywa się na siedząco, trwa około trzech godzin. Po upływie doby 95 proc. dawki EDTA wraz ze szkodliwymi jonami metali ciężkich wydalane jest z moczem . Żeby odtruć organizm, wystarczy przyjąć dziesięć kroplówek z częstotliwością jedna-dwie na tydzień. Co dwa-trzy lata terapię warto powtórzyć. W przypadku kroplówek leczniczych potrzebnych jest ok. 25 zabiegów, a potem co miesiąc nawet przez kilkanaście lat jedna kroplówka podtrzymująca efekty terapii (jeden wlew kosztuje ok. 200 zł). Chelacja nie jest groźna dla organizmu, nie powoduje skutków ubocznych. Czasem zaraz po kroplówce można się czuć zmęczonym, można mieć podwyższoną temperaturę, lekkie zawroty głowy, ale to szybko mija.
* zatrucia metalami ciężkimi,
takimi jak ołów, rtęć czy kadm;
* miażdżyca tętnic, zespoły miażdżycowe naczyń wieńcowych, mózgowych, miażdżyca obwodowa nóg;
* niektóre choroby tkanki łącznej,
np. reumatoidalne zapalenie stawów ;
* zespół przewlekłego zmęczenia, zespół wypalenia;
* wspomagająco w przewlekłych
infekcjach bakteryjnych i wirusowych oraz niektórych grzybicach, np. drożdżycy jamy ustnej, przewodu pokarmowego.
* uczulenie na związek chelatowy
(przed zabiegiem wykonuje się próbę z małą dawką EDTA);
* ciąża ;
* uszkodzenia nerek .
Gdzie można poddać się terapii
* Centrum Biomedyczne "Promenada", Warszawa, tel. (0-22)
611 73 73 (77)
* Szpital prywatny Pulsmed, Łódź, tel. (0-42) 633 32 75