Światowy Dzień Pierwszej Pomocy: szkolenia warszawiaków

Jutro akcja edukacyjno-informacyjna „Przygotuj się na wstrząs” organizuje na plaży Wilanów darmowe szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, które odbywać się będą od 11:00 – 17:00, co godzinę

W ramach obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy zostanie stworzony PUNKT SZKOLEŃ, w ramach którego wykwalifikowani ratownicy medyczni akcji „Przygotuj się na wstrząs” oraz instruktorzy i wolontariusze PCK, prezentować będą na fantomach prawidłowo przebiegającą akcję udzielania pierwszej pomocy oraz zaproszą osoby chętne do przećwiczenia całej procedury. Powstaną dwie sekcje szkoleniowe: pierwsza - dedykowana dorosłym, druga – dzieciom i młodzieży.

Idea stworzenia PUNKTU SZKOLEŃ powstała by edukować jak postępować w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego oraz jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. O tym wszystkim będzie można się dowiedzieć na bezpłatnych szkoleniach, które odbędą się 12 września w Warszawie

Szczegółowa mapka:

Mapka z punktem szkoleń pierwszej pomocy w Wilanowie, 12 wrześniaMapka z punktem szkoleń pierwszej pomocy w Wilanowie, 12 września mat. pras.

Akcja „Przygotuj się na wstrząs” to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny działający pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Działa od 2013 roku i regularnie poszerza swój zasięg. Jej celem jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin oraz osób z grup ryzyka na temat przyczyn i konsekwencji anafilaksji* oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego**. Do tej pory przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy zostało około 6 000 pracowników komunikacji miejskich, około 5 000 lekarzy oraz odbyły się ponad 23 szkolenia dla mieszkańców największych miast w Polsce.

 *Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu, systemowa lub uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości. Nadwrażliwość natomiast określana jest jako obiektywnie występujące, powtarzalne objawy wywołane przez ekspozycję na bodziec o sile (dawce) dobrze tolerowanej przez osoby zdrowe. Inaczej mówiąc, to uogólniona reakcja organizmu na alergen lub inne czynniki (np. wysiłek fizyczny). Charakteryzuje ją nagły początek problemów związanych z drożnością dróg oddechowych i/lub krążeniem połączonych zwykle ze zmianami skórnymi. Do reakcji anafilaktycznej dochodzi w kilka minut lub nawet kilka godzin po kontakcie z alergenem.

**Wstrząs anafilaktyczny jest najcięższą uogólnioną postacią anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny to zespół ciężkich zaburzeń czynności organizmu wywołanych ostrym niedotlenieniem, najczęściej w następstwie ostrych zaburzeń w układzie krążenia. W miarę rozwoju reakcji wstrząsowej stopniowo dochodzi do upośledzenia funkcji narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie. Im gwałtowniejsza i szybsza jest reakcja organizmu, tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Niebezpieczny w przypadku reakcji anafilaktycznej jest fakt, że często nie da się przewidzieć jej wystąpienia. Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie www.odetchnijspokojnie.pl  oraz na profilu kampanii www.facebook.com/odetchnijspokojnie.

Więcej o: