Ponad 60 proc. Polaków cierpi na dolegliwości związane z PNŻ i aż dwie trzecie z nich ignoruje problem - wskazują badania Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Instytut Zdrowych Nóg to największa ogólnopolska akcja profilaktyczna, która ma uświadomić Polakom, na czym polega przewlekła niewydolność żylna, jakie są objawy choroby i co można zrobić, aby jej uniknąć lub zminimalizować negatywne skutki. Trzecia edycja akcji, rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 10 maja na wrocławskiej Pergoli przy Hali Stulecia, gdzie powstanie Miasteczko Zdrowia.
Na terenie miasteczka, już od godz. 8.00 będzie można wykonać USG Dopplera. Bezpłatne badania przeprowadzane będą przez lekarzy specjalistów do godziny 19:00, na trzech wydzielonych stanowiskach. Na odwiedzających czekają również konsultacje z fizjoterapeutami, którzy będą udzielać praktycznych porad w zakresie ćwiczeń odciążających i wzmacniających układ krążenia. O tym, jak prawidłowo zrobić masaż nóg w warunkach domowych oraz jakie preparaty stosować, aby wzmocnić ściany naczyń krwionośnych opowie specjalista kosmetolog. Dodatkową atrakcją będzie instruktaż Nordic Walking, sportu który uprawiany regularnie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania problemom z nogami. Profesjonalny instruktor zademonstruje prawidłowy chód, który sprawi, że nasza aktywność fizyczna będzie efektywna.
Podczas wydarzenia odbędzie się również cykl rozmów pt. "Porozmawiajmy o Nogach" z udziałem prof. dr hab. n.med. Krzysztofa Ziaji, szefa Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor udzieli porad, jak dbać o nogi, aby zapobiec powstaniu żylaków lub przeciwdziałać rozwojowi PNŻ.
- Poza sporą dawką wiedzy i praktycznych porad, dla uczestników wydarzenia zaplanowaliśmy wiele innych atrakcji. O godzinie 15:00 odbędzie się koncert Margaret, dwa razy w ciągu dnia zobaczymy pokaz zespołu tanecznego w skocznym stylu boogie woogie, a całą imprezę poprowadzą Dorota Gardias i Olivier Janiak. Na uczestników czekają również liczne konkursy z nagrodami. Można śmiało rzec, że problemy z nogami zyskują rangę dolegliwości cywilizacyjnych. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy pragną zadbać o swoje zdrowie, a przy tym mile i aktywnie spędzić czas - mówi Katarzyna Engel, koordynator Instytutu Zdrowych Nóg.
Harmonogram wydarzenia:
08.00 - Otwarcie miasteczka i rozpoczęcie badań USG Dopplera
09.30 - Uroczyste otwarcie Instytutu Zdrowych Nóg
10.00 - 10.30 Rozmowa z prof. Ziają nt. objawów Przewlekłej Niewydolności Żylnej
11.00 - 12.00 Instruktaż Nordic Walking
12.30 - 13.00 Rozmowa z prof. Ziają nt. czynników sprzyjających Przewlekłej Niewydolności Żylnej
13.30 - 14.00 I pokaz zespołu tanecznego
14.15 - 14.45 Jak ćwiczyć by wzmocnić nogi - pokaz fizjoterapeuty
15.00 - 16.30 Koncert Margaret
16.30 - 17.00 Jak wykonać domowy masaż nóg - pokaz kosmetologa
17.00 - 18.00 Konkurs wiedzy na temat Przewlekłej Niewydolności Żylnej
18.30 - 19.00 II pokaz zespołu tanecznego
19.30 - 20.00 Podsumowanie najczęściej poruszanych tematów
20.20 Zakończenie wydarzenia
20.30 Multimedialny pokaz fontanny
Więcej informacji o akcji znajdziesz tutaj .