Powiedz, na ile lat się czujesz, a dowiesz się ile pożyjesz. Badania wskazują przewidywaną długość życia

Krok pierwszy: powiedz, na ile lat się czujesz. Krok drugi: porównaj odpowiedź do rzeczywistego wieku metrykalnego. Która z liczb jest większa, a może są one takie same? Naukowcy z University College London ustalili, że na podstawie tego prostego pomiaru można oszacować przewidywaną długość życia i ryzyko wcześniejszego zgonu. Jaka odpowiedź rokuje lepiej?

Jesteś na tyle stary, na ile się czujesz? Badania dowodzą, że ci, którzy czują się młodo, częściej dożywają późniejszego wieku. W przypadku osób, które czują się na swój wiek szacowana długość życia okazała się niższa. Najniższa natomiast jest w przypadku osób, które czują się starsze niż są w rzeczywistości. Jak twierdzą badacze, to, że czujemy się młodzi, może być czynnikiem, na który składa się zarówno zdrowy tryb życia, jak i większa wola życia. Badanie poprzedzone było przez wcześniejsze, którego wyniki wskazywały na związek poczucia zadowolenia oraz sensu życia z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Zobacz wideo

Jak młodo się czujesz, tak długo będziesz żył?

Naukowcy z University College London poprosili grupę 6,5 tys. starszych dorosłych biorących udział w badaniu English Longitudinal Study of Ageing o oszacowanie, na ile lat się czują. Następnie porównali odpowiedzi z faktycznym metrykalnym wiekiem badanych i obserwowali przez kolejne 8 lat.

Współautor badania, profesor psychologii Andrew Steptoe zauważa, że wiele starszych osób czuje się znacznie młodziej niż wskazywałby na to ich wiek metrykalny.

Średni wiek metrykalny: 66, odczuwalny: 57

Średni wiek metrykalny uczestników badania wynosił 65,8 lat, ale średni postrzegany przez nich wiek był znacznie niższy, bo tylko 56,8 lat. Prawie 70 proc. badanych czuło się o 3 albo więcej lat młodziej niż w rzeczywistości. Jedna czwarta oceniała swój wiek na zgodny z prawdziwym albo bliski niemu. 1 osoba na 20 czuła się o co najmniej rok starsza niż wskazywałby na to metrykalny wiek - informuje raport opublikowany w "JAMA Internal Medicine". Naukowcy zbadali, co się działo dalej z badanymi w zależności od tego, jak młodo się czuli. Co się okazało?

Śmiertelność po ośmiu latach wśród uczestników:

którzy czuli się młodsi niż w rzeczywistości wynosiła 14,3 proc.,

w grupie, która czuła się na swój wiek -18,5 proc.,

w grupie osób, które czuły się na starsze niż były - wskaźnik sięgnął najwyższego poziomu 25 proc.

Postrzegany wiek a choroby serca i nowotwory

Co ciekawe, związek między postrzeganym wiekiem a zgonem z przyczyn sercowo-naczyniowych okazał się silny. Natomiast nie wykryto żadnego związku pomiędzy postrzeganym wiekiem a śmiercią z powodu nowotworu.

Raport wskazuje, że utrzymywanie prawidłowej masy ciała i przestrzeganie zaleceń lekarskich należały do zachowań prozdrowotnych, które były mierzone. Jak zaznaczono jednak, inne czynniki takie jak opanowanie czy wola życia mogły odgrywać znaczną rolę u tych osób, które uważały się za młodsze niż w rzeczywistości. "Postrzegany wiek można zmieniać, co umożliwia wprowadzenie pewnych interwencji w tym celu" - zaznacza Steptoe. "Osoby, które czują się na więcej lat niż mają mogłyby zostać objęte programem promującym tak zachowania prozdrowotne, jak i odpowiednią postawę wobec starzenia" - zauważają naukowcy.

Wskaźnik łączący dobrostan fizyczny i psychiczny

Steptoe podkreśla: Nasz osąd tego, na jaki wiek się czujemy, opiera się na wielu czynnikach: ocenie bólu, obecności poważnych chorób, poczucia witalności, podejmowanej aktywności fizycznych i społecznych

"Gdy wzięliśmy pod uwagę również stan zdrowia, mobilność i funkcjonowanie przepytanych osób, nadal występował związek między czuciem się starszym niż w rzeczywistości a podwyższonym ryzykiem zgonu w ciągu najbliższych ośmiu lat". Oznacza to, że wszystkie te czynniki przyczyniają się do tego, na jaki wiek się czujemy.

"Fakt, że tak krótkie i proste badanie mierzy przewidywaną długość życia sprawia, że warto próbować zrozumieć tę zależność. Być może to subiektywne odczucie może mówić nam o czymś, czego nie uwzględniają inne pomiary medyczne i dotyczące dobrostanu" - mówi Steptoe.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: