Jesteś na tyle stary, na ile się czujesz? Badania dowodzą, że ci, którzy czują się młodo, częściej dożywają późniejszego wieku. W przypadku osób, które czują się na swój wiek szacowana długość życia okazała się niższa. Najniższa natomiast jest w przypadku osób, które czują się starsze niż są w rzeczywistości. Jak twierdzą badacze, to, że czujemy się młodzi, może być czynnikiem, na który składa się zarówno zdrowy tryb życia, jak i większa wola życia. Badanie poprzedzone było przez wcześniejsze, którego wyniki wskazywały na związek poczucia zadowolenia oraz sensu życia z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Naukowcy z University College London poprosili grupę 6,5 tys. starszych dorosłych biorących udział w badaniu English Longitudinal Study of Ageing o oszacowanie, na ile lat się czują. Następnie porównali odpowiedzi z faktycznym metrykalnym wiekiem badanych i obserwowali przez kolejne 8 lat.
Współautor badania, profesor psychologii Andrew Steptoe zauważa, że wiele starszych osób czuje się znacznie młodziej niż wskazywałby na to ich wiek metrykalny.
Średni wiek metrykalny uczestników badania wynosił 65,8 lat, ale średni postrzegany przez nich wiek był znacznie niższy, bo tylko 56,8 lat. Prawie 70 proc. badanych czuło się o 3 albo więcej lat młodziej niż w rzeczywistości. Jedna czwarta oceniała swój wiek na zgodny z prawdziwym albo bliski niemu. 1 osoba na 20 czuła się o co najmniej rok starsza niż wskazywałby na to metrykalny wiek - informuje raport opublikowany w "JAMA Internal Medicine". Naukowcy zbadali, co się działo dalej z badanymi w zależności od tego, jak młodo się czuli. Co się okazało?
Śmiertelność po ośmiu latach wśród uczestników:
którzy czuli się młodsi niż w rzeczywistości wynosiła 14,3 proc.,
w grupie, która czuła się na swój wiek -18,5 proc.,
w grupie osób, które czuły się na starsze niż były - wskaźnik sięgnął najwyższego poziomu 25 proc.
Co ciekawe, związek między postrzeganym wiekiem a zgonem z przyczyn sercowo-naczyniowych okazał się silny. Natomiast nie wykryto żadnego związku pomiędzy postrzeganym wiekiem a śmiercią z powodu nowotworu.
Raport wskazuje, że utrzymywanie prawidłowej masy ciała i przestrzeganie zaleceń lekarskich należały do zachowań prozdrowotnych, które były mierzone. Jak zaznaczono jednak, inne czynniki takie jak opanowanie czy wola życia mogły odgrywać znaczną rolę u tych osób, które uważały się za młodsze niż w rzeczywistości. "Postrzegany wiek można zmieniać, co umożliwia wprowadzenie pewnych interwencji w tym celu" - zaznacza Steptoe. "Osoby, które czują się na więcej lat niż mają mogłyby zostać objęte programem promującym tak zachowania prozdrowotne, jak i odpowiednią postawę wobec starzenia" - zauważają naukowcy.
Steptoe podkreśla: Nasz osąd tego, na jaki wiek się czujemy, opiera się na wielu czynnikach: ocenie bólu, obecności poważnych chorób, poczucia witalności, podejmowanej aktywności fizycznych i społecznych
"Gdy wzięliśmy pod uwagę również stan zdrowia, mobilność i funkcjonowanie przepytanych osób, nadal występował związek między czuciem się starszym niż w rzeczywistości a podwyższonym ryzykiem zgonu w ciągu najbliższych ośmiu lat". Oznacza to, że wszystkie te czynniki przyczyniają się do tego, na jaki wiek się czujemy.
"Fakt, że tak krótkie i proste badanie mierzy przewidywaną długość życia sprawia, że warto próbować zrozumieć tę zależność. Być może to subiektywne odczucie może mówić nam o czymś, czego nie uwzględniają inne pomiary medyczne i dotyczące dobrostanu" - mówi Steptoe.
Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!