Jesteś w ciąży? Ochroń siebie i dziecko przed HCV i zrób bezpłatne badania!

Wirusowe zapalenie wątroby, w opinii WHO, to czwarta choroba, po malarii, gruźlicy i HIV/AIDS uznana za najgroźniejszą chorobę na świecie. Brak odpowiedniej wiedzy i profilaktyki sprawia, że odbiera życie z takim samym ?rozmachem? co AIDS. Aby zmienić te ponure statystyki 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Takie zadanie spełnia realizowany właśnie w Polsce program "Zapobieganie zakażeniom HCV". Skierowany jest on przede wszystkim do kobiet w ciąży, gdyż wirus ten może przenosić się z matki na dziecko. Badania pod kątem HCV dla pań oczekujących dziecka będą realizowane do listopada 2014r. w placówkach medycznych, których aktualna lista znajduje się na stronie Programu www.hcv.pzh.gov.pl (zakładka Projekt 3 - Jednostki Współrealizujące Projekt. Lista miejsc, gdzie można się bezpłatnie przebadać, będzie uzupełniana w miarę podpisywania kolejnych umów z podmiotami leczniczymi.

Wczesne wykrycie zakażenia HCV istotnie zwiększa szansę matki na skuteczne wyleczenie, a tym samym na uniknięcie niekorzystnych następstw klinicznych, takich jak: marskość wątroby czy rak wątroby.

Zebranie jak największej ilości próbek krwi i danych o pacjentach pozwoli opracować długofalową strategię przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania WZW typu C w Polsce. Uczestnictwo w badaniach przyczyni się do oszacowania częstości występowania zakażeń HCV oraz wskazanie czynników ryzyka zakażenia tym wirusem na podstawie badań przeprowadzonych u kobiet w ciąży, zwiększenia wiedzy lekarzy ginekologów-położników oraz lekarzy rodzinnych na temat zapobiegania wertykalnej transmisji HCV oraz postępowania z dzieckiem matki zakażonej.

Wdrożenie programu nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia. Akcją koordynuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH.

Zobacz wideo
Więcej o: