Czepota puszysta (Vilcacora, Uncaria tomentosa, koci pazur): właściwości i zastosowanie

Mimo że koci pazur uchodzi za cudowny lek na raka, to specjaliści podkreślają, że nie istnieją żadne dowody, ani badania naukowe potwierdzające takie działanie kociego pazura.

Koci pazur: aktywne składniki

Zawiera duże ilości alkaloidów. Substancje te zaliczane są tzw. zasadowych związków chemicznych, a niektóre z nich mogą działać jak silna trucizna.

Czepota puszysta to pnącze porastające nawet do 30 m wysokości. Łodyga ma charakterystyczny czworokanciasty kształt. U młodych roślin jest dodatkowo omszała. Liście są najczęściej owalne lub sercowate. Przez ich środek biegnie czerwona rysa, zaś u nasady mają dwa, nieduże kolce. Pomarańczowe, delikatne kwiaty skupione są w jednym kwiatostanie i wyrastają z kącików liści. Ich wysokość nie przekracza 8 mm. Owoce mają charakter tzw. torebki, czyli najczęściej pustego, suchego koszyczka wypełnionego nasionami.

Roślina pochodzi z północnej oraz zachodniej części Ameryki Południowej, Środkowej oraz Karaibów.

Koci pazur - zastosowanie

Właściwości lecznice preparatów zawierających czepotę puszystą są bardzo wątpliwe. Mimo że uchodzą one za cudowny lek na raka to specjaliści podkreślają, że nie istnieją żadne dowody, ani badania naukowe potwierdzające takie działanie kociego pazura.

Koci pazur - gdzie go znajdziesz

Z liści, kory oraz korzenia wytwarza się herbatki ziołowe oraz suplementy diety. Niekiedy wchodzi w skład niektórych past do zębów.

Nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby po przeszczepie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Czytaj także:

Barwinek pospolity (Vinca minor L.)

Pluskawica groniasta (Cimicifuga racemosa)

Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

Żurawina (Oxycoccus)

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Więcej o: