Porażenie mózgowe to nie wyrok

Każdego roku około tysiąca rodziców i dzieci cierpiących z powodu dziecięcego porażenia mózgowego zgłasza się do Fundacji Dzieciom ?Zdążyć z Pomocą? z nadzieją, że uda się przechytrzyć chorobę. Działalność stowarzyszenia oraz jego sukcesy nie miałyby miejsca, gdyby nie placówki i lekarze, którzy potrafią dokonywać cudów. 14 maja br. na specjalnej gali Fundacja wręczyła, osobom i instytucjom bez, których, ten sukces nie miałby miejsca, nagrodę im. prof. Zbigniewa Religi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Wyróżnienie sygnowane imieniem i nazwiskiem zmarłego kilka lat temu wybitnego kardiochirurga ma szczególne znaczenie. Kandydaci byli zgłaszani nie przez środowisko medyczne, a rodziców i małych pacjentów, którym służyli nie tylko pomocą, ale i ogromnym wparciem. O tym kto ostatecznie otrzyma nagrodę zdecydowali specjaliści oraz kapituła Fundacji, w której zasiadała m.in. Beata Tyszkiewicz, przewodnicząca Rady Programowej Fundacji.

Obok samych lekarzy, szczególne wyrazy uznania powędrowały także do instytucji. Tytuł "Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia" przyznano: Instytutowi "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, Mazowieckiemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Siedlcach oraz Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku.

Tegoroczne wręczanie nagród połączono z obchodami Dnia Matki. Dlatego też, w gronie nagrodzonych są mamy, które empatią oraz determinacją w walce o zdrowie, nie tylko własnych dzieci, zasłużyły na wyrazy najwyższego uznania.

Amicus, czyli pomoc na czas

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" dla swoich podopiecznych uruchomiła nowoczesny Ośrodek Rehabilitacji AMICUS w Warszawie (ul. Słowackiego 12). Dzieci korzystają w nim z rehabilitacji ruchowej, rehabilitacji z zastosowaniem kombinezonów leczniczych Adeli, integracji sensorycznej, masaży leczniczych, treningów EEG Biofeedback (metoda oparta na wyspecjalizowanej technice komputerowej, umożliwiająca trening mózgu w celu poprawienia jego efektywności i uzyskania kontroli nad procesami fizjologicznymi), terapii logopedycznej, dogoterapii, psychoterapii zajęciowej, terapii ręki, ćwiczeń koordynacji wzrokowo-ruchowej, arteterapii.

Turnus rehabilitacyjny jest bezpłatny, a rodzice małego pacjenta, na czas trwania zabiegów mogą zamieszkać w jednym z dwóch, specjalnie dla nich przygotowanych hoteli.

Ruch na wagę złota

Mózgowe porażenie dziecięce to choroba genetyczna mogąca doprowadzić, bez odpowiedniego leczenia, do całkowitego upośledzenia układu ruchu. Zmiany w mózgu odpowiedzialne za rozwój choroby pojawiają się między 24-36 tygodniem życia płodowego a przyczyny ich występowania po dziś dzień nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania rośnie u wcześniaków bądź wskutek zakażenia. Na dziecięce porażenie mózgowe częściej chorują, te dzieci, których matki mają problemy z sercem, nerkami, wątrobą oraz cukrzycą. Schorzenie bardzo często towarzyszy szeroko rozumianemu autyzmowi. Aby umożliwić i przywrócić choćby częściową sprawność ruchową konieczna jest długa i żmudna rehabilitacja. Więcej o chorobie i metodach jej leczenia przeczytasz tutaj .

Coś więcej niż Fundacja

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" jest organizacją pożytku publicznego działającą od 1998 roku. Dzięki wsparciu darczyńców i podatników finansuje skomplikowane zabiegi i rehabilitację dzieci dotkniętych porażeniem mózgowym, wadami serca, autyzmem, zespołem Downa, dystrofią mięśniową, epilepsją, a także chorobami nowotworowymi. Podopieczni Fundacji najczęściej pochodzą z ubogich rodzin. Celem statutowym Fundacji jest ratowanie zagrożonego życia dzieci, przywracanie im zdrowia, wspieranie ich edukacji, niesienie pomocy w trudnych warunkach materialnych. Z Fundacją stale współpracują terapeuci i rehabilitanci, artyści, a także prywatni fundatorzy.

Więcej o: