Nadmierne ow這sienie i 造sienie

Mam 20 lat. P馧tora roku temu stwierdzono u mnie zesp馧 policystycznych jajnik闚, insulinooporno嗆 tkankow i hiperandrogenizm. Potrzeba przebadania si wynikn窸a z faktu nadmiernego ow這sienia (w御ik, okolice brzucha). Nie mia豉m wi瘯szych problem闚 z miesi帷zkowaniem (poza pewn nieregularno軼i), ani z wypadaniem w這s闚. Przera穎na t sytuacj zacz窸am przesadnie o siebie dba, a w豉軼iwie o od篡wianie. Stosowa豉m skrajne diety. Bardzo schud豉m, do tego stopnia, 瞠 miesi帷zka zanik豉. Ginekolog przepisa豉 mi leki Trisequence. Miesi帷zka by豉, jak trzeba. Na wadze jednak specjalnie nie przybra豉m. Po po這wie roku przerwa豉m kuracj. I zacz掖 mi si problem z wypadaniem w這s闚 (i miesi帷zki te ju nie by這). Od trzech miesi璚y w這sy wyci庵am gar軼iami. Zacze豉m stosowa tabletki Revalid - p鏦i co efekt闚 nie widz. Obawiam si jednak, 瞠 mo瞠 to by 造sienie androgenowe. Tylko, czy faktycznie, skoro wcze郾iej nie mia豉m problemu z w這sami? Wr璚z przeciwnie - zawsze mia豉m grube, g瘰te, d逝gie w這sy. Czy to mo瞠 skutek odchudzania? Czy mo瞠 by jeszcze jaka inna przyczyna? Je郵i jest to 造sienie androgenowe - jak sobie z tym radzi? Czy w這sy mo積a jako stymulowa do odrastania? Je郵i wypadanie wi捫e si z nieracjonaln diet, czy mog wr鏂i do poprzedniego stanu ow這sienia g這wy?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Bardzo prawdopodobne, że do zaburzeń hormonalnych związanych z zespo貫m policystycznych jajnik闚 dołączyły zaburzenia równowagi hormonalnej wywołane nadmierną utratą masy cia豉. Zaprzestanie miesiączkowania u odchudzających się kobiet jest wyrazem zaburzeń czynność hormonalnej przysadki i podwzgórza i jest poważnym objawem, często świadczącym o początku anoreksji. W takim przypadku suplementacja hormonalna nie rozwiązuje problemu. Nadmiar androgenów w przebiegu PCO w połączeniu z hipoestrogenizmem mógł spowodować łysienie i pierwszym etapem leczenia w tym przypadku jest powrót do odpowiedniej dla Pani masy ciała. Produkty lecznicze i suplementy diety mające doprowadzić do odrostu włosów mają bardzo małą skuteczność szczególnie u osób, u których łysienie jest związane z zaburzeniami hormonalnymi. Sugeruję zasięgnąć porady lekarza rodzinnego na temat właściwego sposobu odżywiania a także, aby wykonać podstawowe badania pozwalające wykluczyć inne przyczyny łysienia. W celu właściwego leczenia PCO proszę natomiast skonsultować się z endokrynologiem ginekologicznym lub ginekologiem.

Wi璚ej o: