Froteryzm (in. frotteuryzm, dawniej ocieractwo)

Termin pochodzący z języka francuskiego, oznaczający osiąganie satysfakcji seksualnej w wyniku ocierania się o ciało obcej osoby w zatłoczonych miejscach publicznych (środki komunikacji miejskiej, winda, wąskie przejścia, koncerty, etc.).

Froteryzm zaliczany jest do parafilii (zaburzeń preferencji seksualnych), gdy staje się jedynym lub preferowanym sposobem realizacji potrzeb seksualnych Nie jest nią jednak, gdy stanowi "zachowanie zastępcze" ( więcej na ten temat ).

W naszej kulturze froteryzm, w przeciwieństwie do ekshibicjonizmu (publiczne obnażanie się), niejednokrotnie pozostaje niezauważony przez ofiary, nie jest zjawiskiem częstym, uznawanym za problem społeczny. Tymczasem w Japonii na jego temat prowadzi się kampanie informacyjne, kręci filmy, surowo karze się sprawców. Większość młodych ludzi w największych miastach (np. w tokijskim metrze) doświadczyła osobiście frotteuryzmu, stąd niektóre firmy transportowe w godzinach szczytu wprowadziły wagony tylko dla kobiet. Zarazem kobiety także bywają dotknięte tą parafilią. Japońskie określenie dla kobiet uprawiających froteryzm to chijo, dla mężczyzn: chikan.

Więcej na ten temat:

Bukkake

Bondage i Kinbaku

Kink, seksualne zakręcenie

Wojeryzm, czyli podglądactwo

Swing, swinging, swingersi - co na to seksuolog?

Zobacz wideo
Więcej o: