Wahania TSH u osoby starszej

Moja mama /92 lat/ od wielu lat leczyła się na nadczynność tarczycy. Problemy zaczęły się w ubiegłym roku. TSH zaczęło się wahać 0.02 ulU/ml do 11.62ulU/ml. Co jest tego powodem? Próbowałem zamówić wizytę domowa endokrynologa, ale w Gdańsku nie jest to możliwe. Proszę o możliwie wyczerpującą odpowiedz.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Niestety przedstawił Pan zbyt mało informacji na temat choroby matki, bym mógł udzielić pełnej odpowiedzi na pytanie. Bardzo istotna jest przyczyna nadczynności - czy była spowodowana chorobą autoimmunologiczną czy wolem guzowatym? Istnieją również różne metody leczenia nadczynności (farmakologiczne, chirurgiczne, z użyciem radiojodu), a każda z nich ma inną skuteczność. Ważne jest również, jakie leki Pana mama przyjmuje w chwili obecnej.

Jeżeli przyczyną nadczynności była choroba Basedowa i zastosowano leczenie farmakologicznie lub chirurgicznie, wówczas mogło dojść do nawrotu choroby po okresie remisji. Jeżeli Pana mama nadal przyjmuje leki przeciwtarczycowe należy ocenić czy dawka nie jest zbyt wysoka i ewentualnie zadecydować o jednoczesnej suplementacji hormonów tarczycy. Przyczyn nieprawidłowych wartości TSH może być wiele. Aby postawić pewną diagnozę konieczne jest zebranie pełnego wywiadu, przeprowadzenie badania przedmiotowego oraz badań dodatkowych (przede wszystkim oznaczyć TSH i hormony tarczycy oraz wykonać USG tarczycy).

Więcej o: