Chory na raka, a kontakt z dzieckiem

Bliska nam osoba choruje na raka jelita grubego. Brała chemię w postaci wlewów (po których zawsze przez 3 dni unikała kontaktu z dziećmi i ciężarnymi), a teraz od kilku tygodni bierze chemię w postaci tabletek (lek Xeloda). Chciałbym uzyskać fachowej informacji. czy osoby które biorą chemioterapię w tabletkach mają jakieś negatywne działanie na rozwój dziecka i czy w jakiś sposób im zagrażają.? Proszę o odpowiedź bo osoba chora jest nam bardzo bliska i nie wyobrażam sobie aby choroba miała w jakiś sposób ograniczać kontakty z naszym dzieckiem. Jeżeli jest jakieś zagrożenie to proszę o podanie co może taki kontakt spowodować i czego mamy unikać? Czy te związki z leku są przez chorego wydzielane i czy mogą przenikać na osoby trzecie? Czego mamy unikać podczas spotkań. Oczywiście mam nadzieję, że nie ma to żadnego wpływu na osoby trzecie ale chciałbym uzyskać tą informację od specjalistów, a nie od forumowiczów.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Leki stosowane w chemioterapii są bardzo toksyczne - oprócz niszczenia komórek nowotworowych, uszkadzają i niszczą również prawidłowe komórki organizmu. Leki doustne mają siłę działania porównywalną z lekami dożylnymi, dlatego wymagają takich samych środków bezpieczeństwa. W trakcie przyjmowania doustnej chemioterapii, a także kilka dni po jej zakończeniu lek utrzymuje wysokie stężenie we krwi i znajduje się we wszystkich wydzielinach (głównie łzach, moczu i kale). W tym okresie szczególnie ważne jest zachowanie odpowiednich środków higieny. Osoba przyjmująca lek po skorzystaniu z toalety powinna spłukiwać wodę dwukrotnie (także po wymiotach) i umyć dokładnie ręce wodą z mydłem. W przypadku zabrudzenia toalety konieczne jest wyczyszczenie nieczystości wodą z mydłem (trzeba pamiętać o rękawiczkach!) zanim inna osoba skorzysta z łazienki. Dłonie najlepiej wycierać jednorazowym ręcznikiem papierowym. Ubrania zabrudzone wydalinami (np. bielizna lub pościel) należy prać osobno w pralce automatycznej (nie ręcznie). Każda osoba, która może mieć kontakt z wydalinami chorego (np. podczas sprzątania łazienki, prania bielizny) powinna używać gumowych rękawiczek. Jeżeli dojdzie do bezpośredniego kontaktu z wydalinami należy umyć skażone miejsce ciepłą wodą z mydłem.

Bardzo ważne jest, aby chemioterapeutyk trzymać w oznaczonym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci! Nie powinno się go trzymać w jednym pudełku z innymi lekami, żeby uniknąć przypadkowego zażycia przez inne osoby. Zarówno przed jak i po zażyciu leku należy umyć ręce.

Nie jest konieczne ograniczanie jakichkolwiek kontaktów z innymi osobami. Przytulanie i całowanie nie stanowi zagrożenia dla partnera i rodziny chorego. Bezpieczna jest zabawa z dziećmi, wspólne spożywanie posiłków oraz dzielenie łazienki, jeżeli chory przyjmujący chemioterapię zastosuje się do powyższych zaleceń.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: