Nawracające zapalenie pęcherza

Mam 20 lat i od dawna cierpię na nawracające zapalenia pęcherza. Miałam robione badanie moczu, badanie krwi, USG nerek i wszystkie wyniki bardzo dobre. Dlaczego w takim razie, prawie co miesiąc mam zapalenie pęcherza? Jest to bardzo męczące i martwię się, żeby nic więcej z tego nie wyszło. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

U młodych, zdrowych kobiet, u których ZUM (zakażenia układu moczowego) pojawiły się po raz pierwszy po rozpoczęciu współżycia, nawroty zakażeń mogą wiązać się z aktywnością seksualną. Krótka cewka moczowa sprzyja migracji bakterii z okolicy odbytu i pochwy do pęcherza moczowego a stosowane środki plemnikobójcze i nawilżacze mogą prowadzić do zmiany prawidłowej flory bakteryjnej i pojawienia się szczepów patogennych. Rzadziej nawracające zapalenie pęcherza moczowego związane są z czynnikami, które sprzyjają zakażeniom, w szczególności zaburzeniami oddawania moczu, wadami układu moczowego, kamicy nerkowej, stosowanymi lekami czy chorobami towarzyszącymi (tzw. powikłane ZUM)

W przypadku częstych nawrotów ważne jest określenie, jakiej etiologii jest zakażenie. Na ogół nie wykonuje się rozszerzonej diagnostyki, jeżeli nie ma podejrzenia obecności czynników ryzyka powikłanego ZUM a w posiewie moczu wykrywa się typowe bakterie (E.Coli, S.Saprophyticus). Jeżeli jednak w posiewie zostaną wykryte inne bakterie, może to sugerować istnienie wad układu moczowego lub kamicy nerkowej i zalecana jest diagnostyka obrazowa (USG nerek i pęcherza, cystografia).

Istnieje kilka metod zapobiegania nawracającego ZUM:

- zwiększenie ilości wypijanych płynów (w tym szklanka wody przed stosunkiem płciowym)

- regularne oddawanie moczu od razu po wystąpieniu parcia, a także przed snem i tuż po stosunku płciowym

- unikanie stosowania środków plemnikobójczych, nawilżaczy intymnych i kapturków naszyjkowych

- unikanie dodawania do kąpieli środków chemicznych (szczególnie pieniących się detergentów)

- spożywanie dużej ilości żurawiny w postaci soków lub preparatów doustnych

Ponadto Pani lekarz może zalecić stosowanie profilaktyki antybiotykowej ciągłej lub po stosunku płciowym.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: