Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa?

Moje objawy: ból dłoni prawej i całej ręki prawej, mniej w lewej, omdlałe ręce często drętwiejące, uczucie mrowienia w palcach, wypadanie przedmiotów z ręki, dodatkowy ból w łokciu przy podnoszeniu ręki. Ból kręgosłupa piersiowego i lędźwi. Uczucie zmęczenia i senność. Opis RTG: zniesienie lordozy szyjnej z nieznacznym przegięciem ku przodowi na poziomie szczeliny międzykręgowej C3/C4. Drobne zmiany zwyrodnieniowe na krawędzi trzonów. Co to oznacza? Jak wygląda leczenie?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Pani objawy jak również opis zdjęcia RTG sugerują chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

Zniesienie lordozy oznacza zniesienie fizjologicznego wygięcia kręgosłupa szyjnego ku przodowi. Sugeruję wizytę u ortopedy, który zadecyduje o sposobnie terapii i wyda potrzebne skierowania. Leczenie zmian zwyrodnieniowych opiera się na rehabilitacji. Pierwszym etapem leczenia jest kinezyterapia polegająca na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie stabilizujących kręgosłup. Stosuje się również fizykoterapię a także zaleca się spanie na specjalnie profilowanych poduszkach.

W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych może Pani przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) a także poprosić lekarza rodzinnego o przepisanie tzw. miorelaksantów lub silniejszych leków przeciwbólowych (np. nimesulid, ketoprofen) wraz z lekami chroniącymi śluzówkę żołądka (omeprazol, pantoprazol).

Jeżeli pomimo stosowanej terapii objawy nie ustąpią lub nasilą się, konieczna może okazać się konsultacja neurochirurgiczna i wykonanie dokładniejszych badań obrazowych kręgosłupa (MRI).

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: