Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawów biodrowych

Jak leczyć zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawów biodrowych pod postacią asymetrycznego przewężenia przestrzeni stawowych, sklerotyzacji stropów panewek oraz rozpoczynającej się osteofitozy wieńcowej. Zwapnienia w częściach miękkich na wys. panewki lewej?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Zmiany opisane przez Pana/Panią są bardzo charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego (koksartorozy), jednak na podstawie samego opisu zdjęcia RTG nie mogę udzielić informacji na temat sposobu leczenia. Wybór metody leczenia jest uzależniony od wieku pacjenta, jego stanu ogólnego, aktywności oraz stopnia zaawansowania zmian. O ile w początkowych stadiach koksartrozy możliwe jest leczenie rehabilitacyjne (fizykoterapia, kinezyterapia) o tyle u osób starszych i w zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych metodą z wyboru jest wszczepienie endoprotezy.

Z wynikiem badania należy udać się do lekarza ortopedy, który po zebraniu dokładnego wywiadu będzie mógł zaproponować dalsze postępowanie. Do tego czasu niewskazane jest obciążanie stawu (unikanie wchodzenia po schodach, biegania, skakania, noszenia ciężarów). Najlepszą formą aktywności fizycznej w zmianach zwyrodnieniowych stawów jest pływanie.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: