Matematyka powoduje ból fizyczny?

Do dziś z czasów szkolnych pamiętasz ściskanie w dołku, ból głowy tudzież inne objawy, które męczyły cię przed zajęciami matematyki? Naukowcy udowodnili, że odczuwany dyskomfort może w rzeczywistości być nie tylko natury psychicznej, co fizycznej. Ciało cierpi na samą myśl o wykonywaniu matematycznych zadań - twierdzą.

Myślenie o matematyce jest bolesne - ogłosili badacze. Eksperci za pomocą rezonansu magnetycznego zmierzyli aktywność mózgu badanych w różnorodnych sytuacjach, tj. uczestniczenie w zajęciach matematyki czy otrzymywanie podręcznika do matematyki. Okazało się, że ludzie, którzy doświadczają wysokiego poziomu stresu mogą odczuwać z tego faktu prawdziwy ból fizyczny.

Co ciekawe, z badania wynika, że nie odczuwamy bólu fizycznego w trakcie rozwiązywania zadań matematycznych, a podczas myślenia o tej czynności. Rozmyślanie o tym przedmiocie powodowało aktywność tych obszarów mózgu, które zazwyczaj uaktywniają się, gdy doświadczamy bólu, np. powstałego w wyniku oparzenia czy skaleczenia.

Naukowcy z University of Chicago uważają, że ból powiązany ze strachem przed matematyką może tłumaczyć to, dlaczego tak wiele osób omija szerokim łukiem zajęcia, które wiązałyby się z koniecznością obcowania z tą dziedziną.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Masz problem natury psychologicznej, coś Cię niepokoi, zapytaj psychologa

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Więcej o: