Kobiecy stres: co najbardziej stresuje kobiety i jak sobie z tym radzą?

W jakim okresie życia kobiety doświadczają najwyższego natężenia stresu? Co najczęściej go powoduje? Jakie sposoby radzenia sobie ze zdenerwowaniem stosują? I jak wypadają w tej kwestii w porównaniu do mężczyzn? Badacze przepytali 2 tys. osób. Co się okazało?

Kobiety pomiędzy 24., a 35. rokiem życia to najbardziej zestresowana grupa wśród pań - pokazuje ostatnie badanie przeprowadzone na 2 tys. badanych na zlecenie marki Kalms.

Wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej, wychowywanie dzieci, spłata kredytów, chęć utrzymywania zadowalających kontaktów towarzyskich pomimo braku czasu - wszystko to sprawia, że kobiety w tym wieku doświadczają znacznie wyższego poziomu stresu - relacjonuje "The Sun".

Zresztą kobiety, i to już niezależnie od metryki, wypadły nienajlepiej, jeśli chodzi o nadmierny stres. Stał się on niemal chlebem powszednim wśród damskiej populacji. Dwie na trzy badane, czyli 67 proc. kobiet doświadcza stresu każdego tygodnia. Oznacza to, że w ciągu roku doświadczają go średnio 208 razy.

"Kobiety bardziej martwią się o rachunki i finanse oraz godzenie obowiązków, mężczyźni zaś częściej czują się odpowiedzialni za spłatę długów i spędzają więcej czasu w pracy" - mówi Neil Shah, dyrektor Stress Managment Society. Panie, które niemal samodzielnie dźwigają na barkach opiekę nad potomstwem, częściej niż mężczyźni cierpią na zespoły lękowe - informuje "The Sun".

Zobacz wideo

Najczęstsze przyczyny lęku i zdenerwowania: rachunki, obowiązki domowe, przyszłość dzieci

Czym kobiety najczęściej się stresują? Prawie 40 proc. badanych podało płacenie rachunków jako główny powód lęku. Dla 30 proc. najbardziej stresujące okazało się wypełnianie obowiązków domowych. Ponad 20 proc. pań relacjonowało, że sen z powiek strącały im próby zachowania zdrowego balansu między pracą a życiem prywatnym. Trochę ponad 10 proc. natomiast wspominało o tym, że na stanie ich nerwów odbija się podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości ich dzieci. Co się dzieje ze zestresowanymi paniami?

Jak wpływa stres na kobiety? Bezsenność, alkohol, przejadanie się, kłótnie i papierosy

Stres nie przechodzi bez echa. Kobiety wymieniają różne negatywne konsekwencje jego przeżywania.

Więcej niż co trzecia z tego powodu cierpi na bezsenność. Co czwarta przyznaje, że w rezultacie pije większe ilości alkoholu. Tyle samo pań rekompensuje sobie przeżywany stres spożywaniem ulubionych potraw i przekąsek. Co trzecia badana przyznaje, że jej zdenerwowanie przekłada się na kłótnie z partnerem. U 28 proc. kobiet nerwy prowadzą do przejadania się. Ponad 15 proc. ankietowanych relacjonuje zaś, że przez stres zaczęła palić papierosy bądź pali ich więcej niż wcześniej.

Krótkoterminowa ucieczka od stresu: Internet, telewizja, zakupy

Całkowita ucieczka od stresu jest niemal niemożliwa. W świetle tego stwierdzenia niezwykle przydatne okazują się metody radzenia sobie z nim. Jakie sposoby najczęściej stosują kobiety?

Prawie połowa badanych, bo aż 46 proc. od kłopotów dnia codziennego ucieka do sieci i przyznaje, że spędzanie czasu w internecie pozwala im się zrelaksować. Więcej niż 4 kobiety na 10 mówi, że uspokaja się, oglądając telewizję lub filmy. 35 proc. pań, by złagodzić skutki stresu, sięga po książki. Trochę ponad 20 proc. w tym celu udaje się na zakupy. Na ostatniej pozycji pojawiły się natomiast rozmowy z przyjaciółmi - taką terapię stosowała dokładnie co piąta badana. Czy kobiety bardzo różniły się w metodach radzenia sobie ze stresem od mężczyzn. Badacze postanowili to sprawdzić i przepytali w tej kwestii także przedstawicieli płci męskiej. Co panowie wymieniali najczęściej?

Męskie strategie: sport, głośna muzyka i marzenia o wygranej losowej

Najczęstszym sposobem na złagodzenie stresu, podobnie jak w przypadku kobiet, okazało się surfowanie po sieci. Korzystanie z internetu działało uspokajajaco na 41 proc. badanych. Drugą najbardziej popularną metodą okazało się ponownie oglądanie telewizji - do jej stosowania przyznało się 36 proc. mężczyzn. Natomiast kolejne sposoby radzenia sobie ze stresem panów znacznie odbiegały od damskich.

35 proc. mężczyzn, gdy jest zdenerwowana, idzie się przejść lub uprawia aktywność fizyczną. Więcej niż co piąty fantazjuje wtedy o znacznej wygranej na loterii. Natomiast 18 proc. panów puszcza głośno muzykę. Które metody bardziej Wam się podobają?

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: