Siatka centylowa

Metod i sposobów mających ocenić jak rozwija się dziecko jest wiele. Jedną z najbardziej obiektywnych i wykorzystywanych najczęściej jest tzw. siatka centylowa. Na jej podstawie można określić czy noworodek lub starsze dziecko rozwija się prawidłowo czy też odbiega od rówieśników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Siatka centylowa pozwala obiektywnie ocenić rozwój fizyczny dziecka. Pod uwagę przy tworzeniu wykresu bierze się szybkość przyrostu masy, wzrastania oraz, w przypadku noworodków, obwód głowy.

Jak wygląda siatka centylowa?

Siatka centylowa to rodzaj wykresu. Oś pionowa oznacza wiek dziecka, zaś pozioma oceniany parametr. Przez siatkę biegnie kilka krzywych. Następnie na każdą z nich nanosi się odpowiednie wartości oraz prowadzi proste prostopadłe do danej osi. Punkty ich przecięcia z krzywymi wyznaczają stopień rozwoju dziecka względem określonego parametru. Obszar między 3 a 97 centylem uznawany jest za normę. Pierwsza z tych wartości oznacza dzieci bardzo małe i bardzo drobne, zaś druga - duże i wysokie. Jeśli po naniesieniu na wykres wszystkich parametrów linie stykają np. na 25 centylu oznacza to, że dziecko jest lżejsze/niższe od 75 proc. jego równolatków, a cięższe/wyższe od 25proc. rówieśników.

Czytaj także:

Ciemieniucha

Co to jest integracja sensoryczna?

Masaż Shantala - bądźcie bliżej z dzieckiem

Rosnę, bo zdrowo jem

Moje dziecko ma autyzm

Więcej o: